Heroín môže za drvivú väčšinu predávkovaní drogami. V Európe má asi milión rizikových užívateľov

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Zdroj: Shutterstock/Burlingham

Heroín je mimoriadne problémová droga. Dá sa ňou veľmi ľahko predávkovať a následky bývajú často tragické. Aj keď sa na Slovensku všeobecne hovorí o poklese užívania, množstvo zachyteného heroínu skôr narastá.

O aktuálnej situácii informuje Ministerstvo zdravotníctva s odvolaním na Agentúru EÚ pre drogy (EMCDDA). Spoločne s Europol-om analyzovali európsky trh s heroínom. 

Odhaduje sa, že ročne  hodnota tejto drogy na trhu v rámci EÚ presahuje 5 miliárd eur a je zodpovedná za približne tri štvrtiny úmrtí po predávkovaní drogami. Nová analýza sa venuje trasám, po ktorých drogy prichádzajú, či kde ich najviac pestujú. Zistenia vychádzajú z údajov monitorovania drog, ako aj z operačných informácií Europolu o závažnej a organizovanej trestnej činnosti.

Prečítajte si tiež:

Heroín je na európskom trhu najčastejšie užívaným opioidom, pričom sa odhaduje, že maloobchodný trh má hodnotu najmenej 5,2 miliardy eur ročne. Množstvo zachyteného heroínu sa však v roku 2021 zdvojnásobilo na takmer desať ton, čo je najvyššie množstvo za 20 rokov. 

Nezákonné užívanie opiátov je tiež zodpovedné za približne tri štvrtiny z viac, ako 6000 prípadov úmrtí po predávkovaní v roku 2021. Na území EÚ je približne milión rizikových užívateľov týchto drog. 

Prečítajte si tiež:

Ópium v Afganistane dostalo stopku

Heroín, ktorý sa nachádza v Európe, väčšinou pochádza z Afganistanu. Taliban tam však v roku 2022 dal stopku pestovaniu maku a výrobe ópia. Najnovšie údaje odvtedy ukazujú, že skutočne nastal pokles o 95%.

Ak sa tento trend udrží, môže mať výrazný vplyv na pokles dostupnosti heroínu. Samotný vývoj však pocítime až po dlhšej dobe. 

Zníženie dostupnosti drogy by však mohlo viesť k potenciálne nebezpečnému vývoju celej situácie. Medzeru na trhu totižto v takomto prípade pravdepodobne zaplnia silné syntetické opioidy, či dokonca stimulanty. 

Prečítajte si tiež:

Obchodníci upravujú trasy

Heroín sa do Európy dostáva najmä cez štyri hlavné trasy: Balkán, južná, kaukazská a severná. Obchodníci však tieto trasy upravujú, rovnako ako aj ich metódy, aby minimalizovali riziká a využili nové príležitosti.

Hoci balkánska trasa zostáva kľúčovým koridorom pre obchodovanie s heroínom do EÚ, zdá sa, že záchyty pozdĺž nej klesajú v dôsledku vnímaných alebo skutočných prísnejších hraničných kontrol pozdĺž pozemného úseku cez Turecko a Bulharsko. Na druhej strane sa zdá, že obchodovanie s heroínom na južnej trase do EÚ narastá.

„Problém s opiátmi v Európe sa rýchlo vyvíja a jeho zložitosť narastá v dôsledku globálneho vývoja, ktorý môže mať ďalekosiahle dôsledky pre našu pripravenosť a reakciu. Je nevyhnutné, aby sme posilnili našu schopnosť rýchlo odhaliť zdravotné a bezpečnostné hrozby vyplývajúce z meniaceho sa trhu s opiátmi a čeliť im. Zároveň je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým udržiavať a ďalej rozvíjať integrované portfólio zdravotných a sociálnych reakcií založené na dôkazoch,“ povedal Alexis Goosdeel, riaditeľ EMCDDA

Ako dodal, pre tento účel musia stavať na výsledkoch a skúsenostiach získaných za 30 rokov európskej protidrogovej politiky založenej na základných právach a aktívnej účasti všetkých zainteresovaných strán vrátane ľudí užívajúcich drogy.

„Keď sa užívanie látok a vzorce užívania menia a stávajú sa zložitejšími, musíme revidovať náš model a prispôsobiť našu ponuku prevencie, liečby a znižovania škôd tak, aby sme reagovali na tieto nové výzvy,“ uzatvoril Goosdeel.

Pozrite si archívnu reportáž o syntetických opiátoch.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.