Izraelská armáda zmasakrovala vyše 100 civilistov, tvrdia Palestínčania. Zranili sa pri rabovaní, reaguje Izrael

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Najmenej 104 ľudí zahynulo a tri stovky ďalších utrpelo vo štvrtok ráno zranenia pri izraelskom útoku na dav Palestínčanov náhliaci sa v meste Gaza ku kamiónom s humanitárnou pomocou. Tvrdí to tamojšie ministerstvo zdravotníctva ovládané militantným hnutím Hamas, uvádza agentúra AP.

Izraelská armáda (IDF) informovala, že útoku prechádzala chaotická situácia po tom, keď Palestínčania obkľúčili kamióny s pomocou a snažili sa rabovať privezené zásoby.

Na mieste potom podľa IDF vznikla tlačenica, pri ktorej boli mnohí udupaní v dave. Ďalší zahynuli alebo utrpeli zranenia, keď ich zrazili nákladné vozidlá s pomocou.

Nemenovaný svedok incidentu agentúre AFP povedal, že k útoku došlo na kruhovom objazde na západe mesta Gaza. Kamióny s humanitárnou pomocou sa podľa jeho slov dostali príliš blízko k izraelským armádnym tankom nasadeným do oblasti.

Dav zložený z tisícov Palestínčanov, sa ku kamiónom rozbehol, keďže sa však priblížil aj k tankom, vojaci naň začali strieľať. Medzi obeťami majú byť podľa predstaviteľa miestnej nemocnice aj ženy a deti.

Hamas: Počet palestínskych obetí prekročil 30-tisíc

Hamasom ovládané ministerstvo zdravotníctva v Gaze vo štvrtok oznámilo, že počet palestínskych obetí vojny v Pásme Gazy od 7. októbra prekročil už 30.000.

Mesto Gaza a sever palestínskej enklávy boli prvými cieľmi útokov izraelskej armády v odvete za útok Hamasu na Izrael 7. októbra, pri ktorom zahynulo takmer 1200 ľudí, z toho okolo 700 civilistov. Hamas okrem toho zavliekol do Pásma Gazy viac než 240 rukojemníkov.

Izrael, odhodlaný vojensky poraziť Hamas, vyzval civilistov žijúcich na severe Pásma Gazy, aby sa evakuovali na juh. Sever bol následne do veľkej miery zničený a ostáva takmer izolovaný od zvyšku enklávy, prúdi doň len málo humanitárnej pomoci.

Podľa humanitárnych organizácií je však problém dopraviť pomoc aj do ďalších oblastí. Izraelská armáda v ostatnom čase totiž intenzívne operuje aj v južnej časti pásma. Podľa Organizácie Spojených národov približne štvrtina z 2,3 milióna Palestínčanov je vystavená hladu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.