Rusi hryzú v ďalšom európskom štáte. Opäť vytiahli „overený“ scenár

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Rusko opäť poškuľuje po ďalšom európskom území. Nastolilo „overený“ postup, aký zvolilo na Donbase. Analytik však brzdí vášne, podľa neho sa totiž v Podnestersku ukrajinský scenár tak skoro nezopakuje.

V rámci ruskej agresie na Ukrajine sa na pretras opäť dostalo Podnestersko. Ide o moldavský separatistický región, ktorý je dlhé roky pod ruským vplyvom. Miestne orgány teraz požiadali Moskvu o ochranu.

V rezolúcii sa uvádza, že predstavitelia tohto proruského odštiepeneckého regiónu požiadajú ruskú Radu federácie a Štátnu Dumu „o zavedenie opatrení na ochranu Podnesterska tvárou v tvár zvýšenému tlaku zo strany Moldavska,“ citovali miestne i ruské tlačové agentúry.

Prečítajte si tiež:

​Rusi robia len ramená

Tento scenár sa podobá na situáciu, ktorá sa odohrala pred desiatimi rokmi na Donbase. Aj vtedy Rusi prišli „ochraňovať“ miestne obyvateľstvo pred ukrajinskou vládou. Podľa analytika think-tanku Strategic Analysis Tomáša Baranca, ktorý sa špecializuje práve na Moldavsko a Kaukaz, pripojenie nie je momentálne veľmi reálne.

„Rusko v kontexte vojny na Ukrajine nemá k tomuto regiónu žiaden prístup. Navyše, miestne elity si v skutočnosti neželajú pripojenie k Rusku, lebo majú obavy, že by dopadli ako politické a ekonomické elity na Donbase, to znamená vytlačené a nahradené ruskými podnikateľmi a politickými predstaviteľmi,“ vysvetlil Baranec.

Rusom aj separatistom ide skôr len o vytváranie tlaku na vládu v Kišineve. Moldavci totiž nemajú žiadne vojenské páky, aby mohli vzdorovať.

„Moldavsko aj napriek určitým modernizačným snahám nemá v podstate funkčnú armádu,“ doplnil Baranec.

​​Nový front nehrozí

Analytik sa ani neobáva, že by tam mohla vzniknúť frontová línia, a to aj napriek tomu, že by Rusi mohli odtiaľ poľahky útočiť na blízku Odesu. Problémom je geografická poloha Podnesterska, ktoré nemá žiadne pozemné prepojenie s Ruskom, s čím súvisí aj nedostatočné zásobovanie podnesterských vojenských jednotiek.

„Ukrajina deklaruje, že bez povolenia moldavskej vlády na tomto území nezasiahne a moldavská vláda má dlhodobú a pomerne úspešnú stratégiu reintegrácie Podnesterska pomocou ekonomickej integrácie,“ doplnil Baranec.

V praxi to znamená, že aj keď je obyvateľstvo v Podnestersku veľmi silne prorusky naladené, Moldavsko sa v posledných rokoch stalo ekonomicky silnejšie, čím vytvára nové príležitosti aj pre odštiepenecký región.

Výpovede ľudí z Ukrajiny, pre ktorých je vojna každodennou realitou. Nakrúcala Gabriela Kajtárová. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.