Nové detaily o skaze ponorky Titan: Zverejnili nahrávku záhadného búchania, ktoré dalo záchranárom nádej

Ponorka Titan
Ponorka Titan. Zdroj: OceanGate Expeditions via AP

Nový dokumentárny film o tragédii ponorky Titan obsahuje aj zvukový záznam zachytávajúci búchanie, vďaka ktorému sa záchranári domnievali, že je posádka ešte nažive, informuje portál New York Post.

Pátranie po ponorke bolo zahájené prakticky okamžite po jej zmiznutí, pričom počas druhého dňa sa objavili správy, že hlboko pod hladinou oceánu boli v 30-minútových intervaloch zaznamenané rany pripomínajúce búchanie.

​Dutý zvuk bol teraz prvýkrát prehraný v ukážke nového dokumentárneho filmu. Má pravidelný, stály rytmus, ktorý upútal pozornosť odborníkov a vyvolal špekulácie, že by mohlo ísť o signály SOS.

„Mohlo by to byť niečie klopanie, symetria medzi týmito klepaniami je veľmi neobvyklá,“ hovorí v dokumente bývalý kapitán námornej ponorky Ryan Ramsey. „Je to rytmické, akoby ten zvuk niekto vydával, a to, že sa opakuje, je naozaj neobvyklé,“ dodal.

Nový dokumentárny film, ktorý natočila produkcia ITN pre Channel 5, bude uvedený pri príležitosti roka od tragédie a nahliadne do zákulisia pátracej operácie za milióny dolárov.

Minútu po minúte podrobne opisuje udalosti, ktoré predchádzali nešťastnej výprave ponorky k vraku Titanicu. Obsahuje doteraz nepočutý zvukový záznam búchania a tiež názory odborníkov na to, čo sa stalo počas pátracej misie, ktorá uchvátila celý svet.

Plavidlo spoločnosti OceanGate s piatimi ľuďmi na palube sa stratilo vlani 18. júna v medzinárodných vodách severného Atlantického oceánu pri pobreží kanadského ostrova Newfoundland. Nikto z posádky neprežil.

Prečítajte si tiež:

​Na palube bolo päť cestujúcich: 58-ročný turista Hamish Harding, 48-ročný Shahzada Dawood a jeho 19-ročný syn Sulaiman Dawood, pilot francúzskeho námorníctva Paul-Henry Nargeolet a generálny riaditeľ spoločnosti OceanGate Stockton Rush.

Potom, čo sa objavili informácie o tom, že z lode bolo počuť búchanie, získali ich rodiny nádej na záchranu. Tá ale definitívne vyhasla 22. júna, kedy boli nájdené trosky na hladine aj na morskom dne, a to asi 500 metrov od prednej časti vraku Titanicu. Nasledovalo oznámenie, že posádka zahynula.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok o tragédii ponorky Titan.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.