Trump vyzval Bidena, aby podstúpil kognitívny test. Sám mal pritom viacero prerieknutí a problémov s pamäťou

Joe Biden a Donald Trump
Joe Biden a Donald Trump. Zdroj: AP Photo

Bývalý americký prezident Donald Trump vyzval vo štvrtok prezidenta Joea Bidena, aby podstúpil kognitívny test. Skritizoval ho tiež za „príšerné rozhodnutia“. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

Trump sa pravidelne chváli svojím výsledkom v jednoduchom teste na zistenie demencie a vyvoláva tým posmech kritikov. Obaja politici však urobili už veľa prešľapov, čo posilnilo obavy z ich pokročilého veku a mentálnych schopností.

„Skorumpovaný Joe Biden musí absolvovať kognitívny test. Možno takto budeme môcť zistiť, prečo robí také príšerné rozhodnutia,“ napísal Trump (77) na sociálnej sieti Truth Social.

Prečítajte si tiež:

Chváli sa výsledkami jednoduchého testu

„Ja som absolvoval dva z nich a oba s vynikajúcimi výsledkami (bez chýb!). Všetci prezidenti alebo ľudia uchádzajúci sa o úrad prezidenta by mali povinne tento test robiť!“ dodal. Trump sa však chváli testom, v ktorom si mal zapamätať päť slov v správnom poradí.

Biden (81) absolvoval v stredu každoročnú zdravotnú prehliadku a lekári ho vyhlásili za „schopného vykonávať službu“  hlavy štátu. Uviedli, že za posledný rok nenastali v Bidenovom zdraví žiadne pozorovateľné zmeny. Biely dom informoval, že nepodstúpil kognitívny test, pretože nebol pokladaný za potrebný.

„Prezident absolvuje kognitívny test každý deň, keďže prechádza od jednej témy na druhú, a pritom rozumie týmto témam do detailov,“ povedala hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierreová.

Prečítajte si tiež:

Mýli sa aj Trump

Prieskumy verejnej mienky neustále ukazujú, že väčšina Američanov nechce v novembri opakovanie prezidentského súboja medzi Bidenom a Trumpom, pričom oboch pokladá za pristarých.

Trump bežne vykresľuje Bidena ako zúboženého a neschopného zastávať prezidentský úrad napriek tomu, že aú prakticky rovesníci a sám mal množstvo prerieknutí a problémov s pamäťou.

V posledných týždňoch napríklad označil maďarského premiéra Viktora Orbána za lídra Turecka a pomýlil si svoju rivalku v boji o republikánsku nomináciu Nikki Haleyovú s bývalou predsedníčkou Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovou.

Pozrite si aj reportáž o prešľape Joea Bidena. Zamenil si mená lídrov Mexika a Egypta:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme USA

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.