Smrtiaci chaos a desiatky obetí. Palestínsky veľvyslanec pri OSN žiada odsúdenie masakru v Gaze

Palestínčania prechádzajú skazou po izraelskej ofenzíve v utečeneckom tábore Džabalíja.
Palestínčania prechádzajú skazou po izraelskej ofenzíve v utečeneckom tábore Džabalíja. Zdroj: TASR/AP Photo/Mahmoud Essa

Palestínsky veľvyslanec pri OSN Rijád Mansúr naliehal vo štvrtok na Bezpečnostnú radu OSN, aby odsúdila úmrtie množstva Palestínčanov, ktorí sa v Pásme Gazy snažiali dostať k potravinovej pomoci. Informuje o tom agentúra AFP.

„Bezpečnostná rada OSN by mala povedať, že stačilo,“ uviedol Mansúr pre novinárov. „Tento hrozný masaker vypovedá o fakte, že pokiaľ bude Bezpečnostná rada OSN paralyzovaná a budú uvaľované vetá, bude to stáť Palestínčanov ich životy,“ dodal Mansúr.

Ministerstvo zdravotníctva v Gaze: 114 mŕtvych a 760 zranených

Palestínsky veľvyslanec sa takto vyjadril po tom, čo ministerstvo zdravotníctva v Gaze ovládané militantným hnutím Hamas obvinilo vo štvrtok izraelskú armádu zo zastrelenia vyše 114 osôb a zranenia 760 ďalších ľudí.

Prečítajte si tiež:

Spojené štáty, ktoré sú spojencom Izraela, sú stálym členom BR OSN a majú právo veto, ktoré zatiaľ použili trikrát, aby rade zabránili žiadať okamžité prímerie v Pásme Gazy.

Za zatvorenými dverami

Mansúr uviedol, že sa vo štvrtok stretol s americkou veľvyslankyňou pri OSN Lindou Thomasovou-Greenfieldovou. „Žiadal som ju, že Bezpečnostná rada OSN musí vyprodukovať produkt odsudzujúci toto zabíjanie a ísť po tých, ktorí sú za tento masaker zodpovední,“ povedal Mansúr. Zároveň poukázal na potrebu prijatia prímeria.

BR OSN sa vo štvrtok na žiadosť Alžírska zišla za zatvorenými dverami, aby rokovala o tomto incidente, ku ktorému prišlo na severe Gazy.

K incidentu prišlo, keď sa tisíce Gazanov nahrnuli k humanitárnemu konvoju, čo vyústilo do smrtiaceho chaosu, ktorý si vyžiadal desiaty obetí. Podľa Izraela mnohé z obetí zrazili samotné kamióny s humanitárnou pomocou, pričom nápor Palestínčanov sa snažil rabovať ich náklad.

Prečítajte si tiež:

Hovorca izraelskej armády Daniel Hagari vo štvrtok večer povedal, že izraelskí vojaci počas incidentu strieľali len do vzduchu, aby rozohnali dav a potom sa stiahli. „Na humanitárny konvoj izraelská armáda nepodnikla útok,“ cituje Hagariho z videa zverejnenom na sociálnej sieti X agentúry DPA.

Borrell a Macron odsúdili incident v Gaze 

Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell a francúzsky prezident Emmanuel Macron odsúdili v noci na piatok incident v Pásme Gazy, pri ktorom zahynuli desiatky Palestínčanov snažiacich sa dostať k potravinovej pomoci. Informuje agentúra AFP.

„Som zdesený správami o ďalšom krviprelievaní medzi civilistami v Gaze, ktorí zúfalo potrebujú humanitárnu pomoc. Tieto úmrtia sú absolútne neakceptovateľné,“ uviedol Borrell na sociálnej sieti X. Zároveň dodal, že je potrebné zabezpečiť neobmedzený prístup pre humanitárnu pomoc do Gazy.

„Hlboké rozhorčenie nad zábermi z Gazy... Vyjadrujem nedôraznejšie odsúdenie tejto streľby a vyzývam na pravdu, spravodlivosť a rešpektovanie medzinárodného práva,“ uviedol Macron na sociálnej sieti X.

Prečítajte si tiež:

Incident vo štvrtok večer odsúdili i Španielsko a Kanada.

„Neprijateľnosť toho, čo sa stalo v Gaze s desiatkami mŕtvych medzi palestínskymi civilistami čakajúcimi na jedlo podčiarkuje nevyhnutnosť prímeria,“ uviedol na sociálnej sieti X španielsky minister zahraničných vecí José Manuel Albares.  

Kanadská ministerka zahraničných vecí Melanie Jolyová incident označila za "nočnú moru". „Musíme zaistiť zasielanie humanitárnej pomoci do Gazy a to, že ľudia sú chránení, keď si po tú pomoc idú,“ uviedla Jolyová.          

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 29. 2. 2024. Obetí v Pásme Gazy je už 30-tisíc:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.