S Navaľným sa prišli rozlúčiť tisícky ľudí, smútočný sprievod sa zmenil na protest proti ruskému vedeniu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na Borisovskom cintoríne v Moskve pochovali ruského opozičného politika Alexeja Navaľného, ktorý zomrel vo veku 47 rokov v polovici februára v  trestaneckej kolónii za polárnym kruhom.

Pohrebný voz s rakvou zosnulého politika dorazil pred chrám v juhovýchodnej Moskve iba 10 minút pred oficiálnym začiatkom obradu. Tisícky ľudí, ktorí sa prišli rozlúčiť s Navaľným, počas vykladania rakvy skandovali jeho meno.

„Nebáli ste sa, ani my sa nebojíme,“ kričali ľudia, keď bolo vidieť, ako rakvu niesli do kostola. Z davu sa ozývalo aj skandovanie: „Kati!“, „Rusko bude slobodné!“ a „Nie vojne!“

Navaľného tím uviedol, že má problémy s pripojením na internet, čo mu znemožňuje streamovanie živých záberov spred chrámu. Nakrúcanie priamo v kostole zakázali ruské úrady už včera.

Samotná pieta bola len veľmi krátka. Verejnosť k obradu nebola pripustená, podľa webu Novaja Gazeta Europe boli v chráme maximálne tri stovky ľudí. Na fotografii z chrámu, kde je vidieť otvorená rakva, je okrem iného Navalného matka Ljudmila.

Navaľného telo bolo v súlade s pravoslávnym obradom uložené do otvorenej rakvy, ktorú pokrývali desiatky červených a bielych kvetov. Rakvu obklopili pozostalí so sviečkami v rukách.

Navaľného tím zverejnil fotografiu zo smútočného obradu. Zdroj: YouTube/Alexej navaľnyj

Pohrebný voz s rakvou s telom Navaľného následne previezli na Borisovský cintorín, hrob pripravili iba niekoľko metrov od vchodu. Spolupracovník zosnulého politika Ivan Ždanov vyzval dav, aby sa presunul k cintorínu, väčšina ľudí tak urobila.

Smútočný sprievod sa tiahol niekoľko kilometrov a zmenil sa i na protest proti ruskému vedeniu.

Na cintoríne a v jeho okolí boli posilnené bezpečnostné opatrenia, policajti hliadkovali aj pri stanici metra Borisovo. Na stĺpoch verejného osvetlenia nainštalovali monitorovacie kamery. Na strechách okolitých budov na situáciu dohliadali odstreľovači.

Rakvu spustili do hrobu za zvukov piesne My way a melódie z Terminátora 2

Rakvu s telom Navaľného spustili do hrobu za zvukov piesne My way od Franka Sinatru a soundtracku z filmu Terminátor 2, ktorý mal Navaľnyj rád.

Ľudia, ktorým sa podarilo dostať na cintorín, hádzali do hrobu hrste zeme, informovala britská stanica BBC.

Podľa miestnych zvyklostí rakvu s telom Navaľného po prevoze na cintorín ešte raz otvorili, aby sa s ním naposledy rozlúčili jeho rodičia Ľudmila a Anatolij a ostatní príbuzní.

Navaľného manželka Julija a ich deti Daša a Zachar na pohrebe neboli, podobne ako ani najbližší Navaľného spolupracovníci, ktorí od rozpútania vojny na Ukrajine žijú v exile.

Keďže veľká časť z nich je v Rusku vyhlásená za tzv. zahraničných agentov alebo stíhaná pre šírenie údajných dezinformácií o ruskej armáde, v Rusku by im hrozilo zadržanie.  

Márnica vydala telo iba hodinu pred obradom

Telo Alexeja Navaľného odovzdali jeho príbuzným iba krátko pred pohrebom. Cesta z márnice do chrámu trvala približne hodinu.

Okolo chrámu, kde sa uskutočnil obrad, boli zátarasy a hliadkovalo tam veľké množstvo policajtov. V blízkosti boli odstavené policajné dodávky, ktorými zvyknú prevážať zadržaných.

Pred pohrebným obradom sa pred chrámom zhromaždili tisíce ľudí - ich zástup mal dĺžku najmenej dva kilometre, uviedla BBC. Mnohí niesli kvety, drvivá väčšina mlčky stála. 

Virtuálna kondolenčná kniha na spomienkovej stránke na Navaľného obsahuje už vyše 500-tisíc podpisov.

Anatolij a Ľudmila, rodičia Alexeja Navaľného prichádzajú na pohreb syna. Zdroj: YouTube/Alexej navaľnyj

S Navaľným sa prišli rozlúčiť aj veľvyslanci EÚ a USA

Pred chrám v moskovskej štvrti Marjino prišli aj veľvyslanci viacerých štátov Európskej únie a ambasádorka USA Lynne Tracyová.

Podľa britskej stanice BBC je prítomná aj Jekaterina Duncovová a Boris Nadeždin, ktorí sa nedávno neúspešne pokúsili zaregistrovať sa ako kandidáti volieb ruského prezidenta.

Nadeždin v rozhovore pre stanicu Rádio Sloboda (RFE/RL) priznal, že "dnešok na jednej strane tragický deň: lúčime sa s vynikajúcou osobnosťou, ktorá sa stala symbolom doby. Na druhej strane je tu nádej, že nakoniec bude všetko dobré. A Rusko bude mierumilovné a slobodné, ako o tom Alexej sníval".

So zosnulým sa prišiel rozlúčiť aj opozičný politik Jevgenij Rojzman, ktorý svojho času pôsobil ako primátor mesta Jekaterinburg - vtedy jediný opozičný primátor v celom Rusku.

Grigorij Javlinskij, v ktorého strane Jabloko Navaľnyj začal svoju politickú kariéru, dal v piatok prednosť rozlúčke s bývalým predsedom vlády Sovietskeho zväzu Nikolajom Ryžkovom konanej v centre Moskvy.    

Kremeľ pohreb odmietol komentovať

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok ráno v telefonáte s novinármi po ich otázku o pohrebe Alexeja Navaľného veľa hovoriť nechcel.

„Kremeľ nemá čo povedať Navaľného rodine v deň jeho pohrebu,“ uviedol.

Rovnako odmietol hodnotiť Navaľného ako politickú osobnosť. Peskov tiež zopakoval, že akékoľvek nepovolené zhromaždenia porušujú zákon. „V súlade s tým budú niesť zodpovednosť tí, ktorí sa ich zúčastňujú,“ dodal.

Úrady tvrdia, že politik zomrel prirodzenou smrťou. Niekoľko dní pred smrťou bol už po 27. raz od začiatku výkonu trestu poslaný do trestnej cely. Politikovi priaznivci sú presvedčení, že bol zavraždený.

Vdova po politikovi Julija prisľúbila, že bude pokračovať v práci svojho manžela.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rusko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.