V Paríži otvorili olympijskú dedinu. Ani jeden apartmán nemá klimatizáciu, no športovci sa horúčav nemusia obávať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V Paríži otvorili olympijskú dedinu. Symbolický kľúč dostali organizátori v prítomnosti prezidenta Emmanuela Macrona. Dedina sa pýši tým, že je ekologická a v budúcnosti pozdvihne úroveň jednej z najchudobnejších parížskych štvrtí.

Olympijská dedina vyrástla na parížskom predmestí Saint-Denis. Štvrti dominuje futbalový štadión Stade de France, no inak je to oblasť s vysokou kriminalitou a chudobou. V lete tu bude bývať vyše 14-tisíc športovcov.

„Sme šťastní, že všetky apartmány sú dokončené načas a dostali sme 45-tisíc kľúčov. Je to kvalitná práca a dúfame, že športovci sa tu budú cítiť dobre,“ uviedol riaditeľ dediny Laurent Michaud.

Prečítajte si tiež:

Jedným z hlavných cieľov výstavby bola udržateľnosť. Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa pri otváraní pochválil tým, že ani jeden apartmán nemá klimatizáciu. Postele pre športovcov sú z kartónu.

„Toto ubytovanie spĺňa najnovšie klimatické štandardy. Nemusíte sa však obávať, v lete tu bude príjemne chladno a v zime teplo,“ vyhlásil Macron. Izby športovcov bude ochladzovať ľadová voda z hĺbky 70 metrov, ktorá bude cirkulovať v podlahách.

Francúzi si dali záležať aj na kuchyni. Hlavná reštaurácia bude otvorená 24 hodín denne. Športovci si budú môcť vyberať z francúzskej, ázijskej, karibskej či africkej kuchyne. „Budú tu aj ďalšie svetové kuchyne, obslúžime 206 delegácií a pripravíme 40-tisíc jedál denne,“ povedal hlavný kuchár olympijskej dediny Charles Guilloy.

Po olympijských a paralympijských hrách by sa z dediny nemalo stať mesto duchov, ale nová rezidenčná štvrť. Bude mať dve školy, obchody, cyklotrasu do Paríža a ubytuje zhruba šesťtisíc ľudí.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.