Na Antarktíde vŕtajú do najstaršieho ľadu na Zemi. Chcú tak odhaliť tajomstvá klimatických zmien

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

To, čo robia prirovnávajú k otváraniu trezoru, v ktorom je minulosť aj budúcnosť našej planéty. Na Antarktíde napreduje jedinečná operácia. Európski vedci sa zavŕtali do najstaršieho ľadu na Zemi. Pokúsia sa tak odhaliť tajomstvá klimatických zmien.

Na tomto mieste by sme sa mohli korčuľovať bez obáv. Ľad ho pokrýva státisíce rokov. Čo je pod ním, je tajomstvo. Aspoň zatiaľ.

„Je to ako rozbaľovať starobylý príbeh Zeme, jednu vrstvu ľadu za druhou,“ hovorí Carlo Barbante, riaditeľ Ústavu polárnych vied.

Prevŕtať sa chcú do približne trojkilometrovej hĺbky až po skalné podložie Antarktídy. „Naším cieľom je nájsť najstarší vrstvami úplne zachovaný ľad na Zemi a získať klimatické údaje za posledných 1,5 milióna rokov,“ vysvetľuje profesorka geochémie Barbara Stenniová.

V hlbokej minulosti sa doba ľadová striedala s teplými fázami každých 40-tisíc rokov. Potom len každých 100-tisíc. Vedci dúfajú, že ľad im pomôže objasniť aj túto záhadu. „Ľad obsahuje drobné vzduchové bublinky, ktoré nesú informácie o tom, aké podnebie v ktorom čase prevládalo,“ pokračuje Carlo Barbante.

Prečítajte si tiež:

Majú obmedzený kontakt s vonkajším svetom

Zakonzervované stopy minulosti režú na menšie kusy a prevážajú do Európy, kde ich budú podrobne analyzovať. Keď ide všetko hladko, darí sa im navŕtať 40 až 50 metrov za deň.

Tím výskumníkov sa musí vysporiadať nielen s 50-stupňovými mrazmi, ale aj s obmedzeným kontaktom s vonkajším svetom. Keďže minúta hovoru cez satelitný telefón stojí päť dolárov, využívajú ho len v prípade núdze.

Po návrate z expedície ich čaká resocializácia. „Nie je tu žiadny hluk z ulice, nemusím riešiť každodenné povinnosti ako nakupovanie. Väčšinou mi trvá dva týždne, kým sa vrátim do normálneho života,“ zhodnotil Carlo Barbante.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.