Spôsobujú desiatky zdravotných problémov. Štúdia sa zamerala na ultra-spracované potraviny

Spôsobujú desiatky zdravotných problémov. Štúdia sa zamerala na ultra-spracované potraviny
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Stali sa bežnou súčasťou našej stravy, no neuvedomujeme si, aké následky môže mať ich nadmerná konzumácia.

Takzvané ultra-sparcované potraviny sú tie, ktoré prešli zásadným mechanickým či chemickým spracovaním. Sú to rôzne jedlá, ako napríklad niektoré sladkosti či polotovary, do ktorých sa pridáva väčšie množstvo aróm, farbív, umelých sladidiel a dochucovadiel.

Portál Medical News Today (MNT) uvádza, že medzi tieto potraviny patria napríklad aj instantné polievky, polotovarové kuracie nugety či iné hotové jedlá, ale aj balené pečivo, nealkoholické nápoje a sladké cereálie, ktoré sa často predávajú ako zdravá alternatíva raňajok.

Prečítajte si tiež:

Odporúčania ministerstva

Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré odporúča obmedziť a minimalizovať konzumáciu ultra-spracovaných potravín, vydalo v roku 2022 odporúčania pre stravovanie a výživu dospelých, kde medzi ne zaradilo napríklad:

 • Sýtené nápoje
 • Sladké alebo slané balené pochutiny (chipsy, krekry, čokolády, cukríky)
 • Sériovo vyrábané balené pečivo
 • Raňajkové cereálie
 • Margaríny a nátierky
 • Tavený syr
 • Energetické nápoje
 • Sladené mliečne nápoje
 • Sladené ovocné jogurty a ovocné nápoje
 • Mäsové kuracie výrobky (nugety)
 • Instantné omáčky
 • Hotové jedlá a polotovary
 • Klobásy, párky

Prečítajte si tiež:

Minimálna výživová hodnota

Okrem umelých aditív majú často aj vysoký obsah cukru, soli a tuku. Vitamíny a vlákninu by ste v nich hľadali zbytočne.

„Tieto potraviny boli zbavené svojej výživovej hodnoty a obsahujú mnoho pridaných zložiek, ktoré sa bežne doma v kuchyni nepoužívajú. Sú priemyselného pôvodu a môžu sa skladovať dlhší čas,“ vysvetlila pre MNT klinická dietologička Dana Hunnes.

Dodala, že tieto potraviny sú populárne nielen preto, že nám chutia, ale aj z toho dôvodu, že sú lacné. „Ale z hľadiska zdravia sú drahé,“ povedala. Okrem iného sú veľmi jednoduché na prípravu a šetria nám čas v kuchyni.

Prečítajte si tiež:

Sú ako droga

Ultra-spracované potraviny prirovnáva k droge. Ak tvoria väčšiu časť nášho jedálnička, náš mozog si na aditíva zvykne a je pre nás potom náročné prejsť na zdravú stravu.

Už predošlé výskumy naznačovali, že konzumácia týchto potravín je pre zdravie závadná, no ani v jednej sa nenazeralo na problematiku konkrétne a komplexne, píše ČT24.

Prečítajte si tiež:

Môžu spôsobiť 32 zdravotných problémov

Najnovšia metaštúdia zhrnula všetky súčasné vedomosti o vplyve ultra-spracovaných potravín na ľudské zdravie. Jej výsledky popisujú až 32 zdravotných problémov, ktoré nám môže ich nadmerná konzumácia spôsobiť.

Autori analyzovali dáta 14 štúdií, a tak získali údaje o viac ako 10 miliónov ľudí. Metaštúdia sa zámerne vyhla výskumom, ktoré boli financované výrobcami týchto nezdravých potravín.

V závere uviedli zdravotné riziká, ako sú napríklad depresia, rakovina, ochorenia srdca a pľúc, problémy so spánkom, cukrovka, astma, obezita, hyperglykémia a podobne.

Prečítajte si tiež:

Vyššie riziko úmrtnosti

Celkovo zistili, že časté konzumovanie ultra-spracovaných potravín je spojené s vyšším rizikom predčasnej úmrtnosti z akejkoľvek príčiny až o 21 percent. Pri úmrtiach na srdcové ochorenia bolo toto riziko vyššie až o 66 percent.

Autori štúdie apelujú na to, aby sa problémom začala viac zaoberať odborná verejnosť a aby sa bral viac vážne. Tiež odporúčajú, aby sa využili rôzne spoločenské opatrenia na to, aby sa znížila konzumácia takejto stravy.

Pozrite si o tejto téme aj archívnu reportáž z Televíznych novín:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.