Blanár informoval Lavrova, že podľa Slovenska rusko-ukrajinský konflikt nemá vojenské riešenie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár sa na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi stretol a s ruským rezortným kolegom Sergejom Lavrovom. Informuje o tom portál TA3, ktorý sa odvoláva na informácie ruského štátneho média RIA Novosti.

Ruský minister zahraničných vecí sa okrem Blanára mal stretnúť aj s kolegami z Uzbekistanu, Kirgizska a kráľom Svazijska.

Krátky videozáznam ministra Blanára, ktorý mal podľa portálu kráčať na stretnutie s ruským diplomatom pridal portál na svoj telegramový účet.

RIA Novosti tiež spomína slovenského premiéra Roberta Fica, ktorý podľa nich vyhlásil, že krajina by mala mať s Ruskom normálne vzťahy a prisľúbil, že aj v tomto smere podnikne kroky.

Po vlne reakcií sa vyjadrilo aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí. Rezort priblížil, s kým všetkým rokoval Blanár na diplomatickom fóre.

„Minister Juraj Blanár rokoval so srbskou členkou predsedníctva Bosny a Hercegoviny Željkou Cvijanovičovou spolu s prezidentom Republiky srbskej Miloradom Dodikom. Hlavnou témou bol aktuálny pokrok Bosny a Hercegoviny na ceste do Európskej únie. V rámci diplomatického fóra prebehlo súčasne stretnutie s ministrom zahraničných vecí Bosny a Hercegoviny Elmedinom Konakovičom,“ uviedol rezort.

Diskutoval aj s podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí Kazašskej republiky Muratom Nertleuom a následne so šéfom diplomacie Uzbekistanu Bakhtiyorom Odilovičom Saidovom.

Stretnutie s Lavrovom vraj inicioval samotný ruský minister.

„Minister J. Blanár informoval S. Lavrova o postoji vlády SR, že rusko-ukrajinský konflikt nemá vojenské riešenie. Informoval ho tiež o pozícii vlády Slovenskej republiky postavenej na rešpektovaní základných princípov medzinárodného práva, ako je územná celistvosť a suverenita členských krajín, ukotvených v Charte OSN. Apeloval na čo najskoršie obnovenie mierových rokovaní medzi stranami konfliktu a ukončenie bojov,“ konštatovalo naše ministerstvo.

Prečítajte si tiež:

Opozícia je zhrozená

Stanovisko poslal aj Úrad vlády. „Nech je príkladom našej vyváženej a suverénnej slovenskej zahraničnej politiky na všetky svetové strany stretnutie ministra obrany R. Kaliňáka s jeho americkým kolegom a súčasne stretnutie ministra zahraničných veci J. Blanára s jeho ruským náprotivkom,“ uviedol premiér Robert Fico.

Opozícia je zhrozená. „Minister Blanár sa stretol s hlavným diplomatom štátu, ktorý označuje Slovenskú republiku za svojho nepriateľa, ktorý napadol susedný štát a ktorého predstavitelia naznačujú, že Ukrajinou by sa ich ťaženie nemuselo skončiť. Pre predstaviteľov Smeru zrejme ide o predvolebnú hru na voličov obdivujúcich Rusko. Potvrdili tým, že súčasná vláda už Slovensko nevidí na Západe, ale vidí sa skôr v autoritatívnom smerovaní a v nadbiehaní diktátorským režimom,“ zdôraznil podpredseda Zahraničného výboru NR SR a podpredseda Progresívneho Slovenska Tomáš Valášek.

„Minister Blanár sa stretol s mužom, ktorý nesie priamu zodpovednosť za ruskú agresiu na Ukrajine, ktorá spôsobila smrť tisícov civilistov a stámiliardové škody. Blanár tak Slovensko zaradil k Iránu, Severnej Kórei, Číne alebo k Maďarsku. Je to zrada našej zahranično-politickej orientácie,“ pripomenul Ivan Štefunko, poslanec PS a člen Zahraničného výboru NR SR.

Prečítajte si tiež:

Korčok: Stávame sa hrobárom V4

Kritický je aj kandidát na prezidenta a bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

„Potrebujeme prezidenta, ktorý ustráži naše zahraničnopolitické smerovanie. A neprehliadnime, Slovensko dnes znovu hrubo podrazilo V4. Stávame sa jej hrobárom,“ vyhlásil Korčok.

Udalosť komentoval aj bývalý minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský. Pre Denník N uviedol, že stretnutie je nevhodné a nevkusné.

„Neviem, čo bolo obsahom takých rokovaní, ale nepredpokladám žiaden stupeň asertivity zo strany slovenského ministra ani vo vzťahu k pokračujúcej ruskej agresii voči nášmu najväčšiemu susedovi, ani vo vzťahu k zavraždeniu lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného,“ skonštatoval s tým, že Slovensko tak v očiach spojencov opätovne stratilo.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.