Štart rakety SpaceX s posádkou na ISS opäť zmarilo nepriaznivé počasie

Štart rakety SpaceX s posádkou na ISS opäť zmarilo nepriaznivé počasie
Štart zmarili nepriaznivé poveternostné podmienky. Zdroj: AP Photo/Chris O'Meara

Štart americkej kozmickej lode Crew Dragon na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) bol v nedeľu pre nepriaznivé poveternostné podmienky odložený na 4. marca. S odvolaním sa na vyhlásenie amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) o tom v nedeľu informovala agentúra AFP. 

Pôvodne sa štart mal uskutočniť 1. marca. Následne bol preložený na nedeľu ráno (SEČ) a pre zlé počasie opäť zrušený. Najnovšie je štart naplánovaný na pondelok ráno (SEČ). 

Nosná raketa SpaceX Falcon 9 sa vydá na let k ISS zo štartovacieho komplexu 39A v Kennedyho vesmírnom stredisku na Myse  Canaveral na Floride. 

Prečítajte si tiež:

Medzinárodnú posádku misie Crew-8 tvoria kozmonaut ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Alexandr Grebenkin a astronauti NASA Matthew Dominick, Michael Barratt a Jennette Eppsová. 

Ako dodala agentúra AFP, pre Dominicka, ktorý je veliteľom  misie Crew-8, ide o prvý vesmírny let - podobne ako pre Eppsovú.  Nováčikom je aj Grebenkin. Barratt, ktorý je lekár, absolvuje už tretiu vesmírnu misiu. Jeho prvé dve boli na palube raketoplánov, ktorých výroba bola ukončená v roku 2011. 

Táto posádka strávi na ISS približne šesť mesiacov. Bude tam vykonávať rôzne experimenty vrátane použitia kmeňových buniek na vytvorenie organoidov - umelo pestovaných más buniek pripomínajúcich orgány - na štúdium degeneratívnych chorôb, pričom využije prostredie mikrogravitácie na umožnenie trojrozmerného rastu buniek, ktorý na Zemi nie je možný. 

Prečítajte si tiež:

Po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 zostáva vesmír ojedinelou oblasťou spolupráce medzi Spojenými štátmi a Ruskom. 

V júli 2022 Roskosmos a NASA podpísali v rámci programu ISS dohodu o krížových letoch troch ruských kozmonautov na americkej pilotovanej lodi Crew Dragon a troch amerických astronautov na ruskej pilotovanej lodi Sojuz MS v rokoch 2022-24. 

V decembri 2023 Roskosmos oznámil predĺženie dohody s NASA do roku 2025. Výkonný riaditeľ Roskosmosu pre programy s posádkou Sergej Krikalev uviedol, že dodatočná dohoda zahŕňa ďalšie dva krížové lety na ISS do roku 2025.

Jedna z rakiet v minulosti vybuchla, pozrite si reportáž z Televíznych novín.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.