Nikki Haleyová získala svoj prvý triumf, zvíťazila v primárkach vo Washingtone

Bývalá americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová.
Bývalá americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová. Zdroj: TASR/AP Photo/Reba Saldanha)

Bývalá americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová v nedeľu zvíťazila v republikánskych primárkach v americkom hlavnom meste Washington. Ide o jej prvé víťazstvo v súboji o prezidentskú nomináciu Republikánskej strany s exprezidentom USA Donaldom Trumpom. Informuje agentúra AP.

Haleyová získala v hlavnom meste všetkých 19 delegátov, vyplýva z výsledkov, ktoré zverejnili predstavitelia Republikánskej strany. Svoj prvý triumf zaznamenala pred tzv. superutorkom (5. marca), počas ktorého sa budú nominačné súboje strany konať v 15 amerických štátoch. Favoritom na zisk republikánskej nominácie je aj naďalej Trump, ktorý zvíťazil vo všetkých predchádzajúcich primárkach a predvolebných zhromaždeniach.

Bývalá americká veľvyslankyňa pri OSN sa rozhodla neodstúpiť zo súboja s exprezidentom USA aj napriek úvodným porážkam vrátane prehry vo svojom domovskom štáte Južná Karolína. Haleyová vyjadrila presvedčenie, že republikáni si zaslúžia alternatívu voči Trumpovi aj napriek jeho doterajšej dominancii v kampani.

Prečítajte si tiež:

Hlavné mesto Washington je jednou z najvýraznejších demokratických jurisdikcií v Spojených štátoch, v meste je registrovaných len približne 23.000 republikánov, vysvetľuje AP. Súčasný prezident Joe Biden z Demokratickej strany tam získal v prezidentských voľbách v roku 2020 92 percent hlasov.  

Trumpovi sa pred štyrmi rokmi podarilo zvíťaziť v primárkach v hlavnom meste, no v roku 2016 skončil až tretí za americkým senátorom z Floridy Marcom Rubiom a bývalým guvernérom štátu Ohio Johnom Kasichom.  

Pozrite si reportáž z 29. 2. 2024. Trumpa vylúčili z primárok:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničná politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.