Ako obrovský nápis na nebi. NASA ukázala fotku nezvyčajných oblakov nad Mexickým zálivom

Ako obrovský nápis na nebi. NASA ukázala fotku nezvyčajných oblakov nad Mexickým zálivom
Oblaky cavum nad Mexickým zálivom. Zdroj: Profimedia.sk

Satelit amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) odfotografoval nad Mexickým zálivom zvláštne oblaky pripomínajúce „diery“ v oblohe, informuje portál Science Alert.

Aj keď ide o nezvyčajný jav, vedci o jeho existencii vedia už od začiatku minulého storočia. Vysvetlenie ako tieto útvary vznikajú však našli iba pred 15 rokmi.

Ide o oblaky s oficiálnym názvom cavum a vznikajú v dôsledku vplyvu vonkajšieho stimulu. Týmto stimulom je najčastejšie prechádzajúce lietadlo.

Tím UCAR zistil, že mraky altocumulus v strednej nadmorskej výške pozostávajú z nezvyčajne čistej vodnej pary, ktorá sa v dôsledku zmeny tlaku pri prelete lietadla zmení na drobné kryštály ľadu.

V dôsledku zníženia obsahu vodnej pary vo vzduchu použitom na jeho resublimáciu sa okolité kvapôčky vody odparujú, čo spôsobuje vytvorenie zdanlivej diery v oblaku. Väčšie a ťažšie ľadové kryštály zase padajú dole a vytvárajú cirrusový oblak viditeľný z úrovne zeme.

Oblaky cavum majú dobre definovaný väčšinou kruhový (niekedy lineárny) otvor v tenkej vrstve podchladeného oblaku kvapiek vody. Virga alebo chumáče cirrusu zvyčajne padajú z centrálnej časti diery, ktorá sa vo všeobecnosti časom zväčšuje.

Typický mrak cavum pri pohľade zo Zeme. Zdroj: shutterstock.com/pr2is

​Cavum je zvyčajne kruhový útvar pri pohľade priamo zospodu, ale pri pohľade z diaľky môže mať oválny tvar.

Padajúce ľadové kryštály sú často viditeľné v strede otvorov ako jemné stopy zrážok – prvky nazývané virga. Keď lietadlá prechádzajú oblakmi pod dosť ostrým uhlom, vytvárajú malé kruhové dutiny. Ak prechádzajú cez oblaky pod malým uhlom, môžu produkovať dlhé „kanálové oblaky“ s dlhými virgami, ako to bolo v prípade oblaku zachyteného NASA.

Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť dĺžku tohto typu oblakov, patrí hrúbka vrstvy oblakov, teplota vzduchu a stupeň horizontálneho strihu vetra.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.