Najvyšší súd zrušil verdikt súdu v Colorade, Trump môže kandidovať

Najvyšší súd zrušil verdikt súdu v Colorade, Trump môže kandidovať
Bývalý prezident USA Donald Trump. Zdroj: TASR/AP/Alex Brandon

Najvyšší súd Spojených štátov v pondelok zrušil rozhodnutie súdu v Colorade, ktoré znemožňovalo bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi kandidovať v republikánskych primárkach v štáte. Informuje o tom TASR s odvolaním sa na televíziu NBC News.

Najvyšší súd štátu Colorado v decembri nariadil vyradenie Trumpa z kandidátnej listiny. Opieral sa o 14. dodatok ústavy, ktorý zakazuje zastávať úrad osobám, ktoré sa zapojili do vzbury.

Súd ho vinil z podielu na útoku davu na Kapitol 6. januára 2021 s cieľom zvrátiť odovzdanie moci novozvolenému prezidentovi Joeovi Bidenovi.

Prečítajte si tiež:

Rozhodnutie sudcov federálneho Najvyššieho súdu prišlo deň pred primárkami v Colorade a podľa agentúry AFP bolo jednomyseľné. Ako pripomína NBC News, tento verdikt zrejme ovplyvní podobné súdne procesy aj v ďalších štátoch.

Podobne ako Najvyšší súd v Colorade rozhodli aj súdy v štátoch Maine a Illinois. Účinnosť ich rozhodnutí bola predbežne pozastavená, keďže prípadom z Colorada sa už medzitým začal zaoberať Najvyšší súd USA.

Trump je v kauze útoku na Kapitol aj trestne stíhaný. Výsluch pred Najvyšším súdom USA má absolvovať v apríli. Odvoláva sa však na prezidentskú imunitu, ktorú mal v čase incidentu.

Piateho marca je v USA takzvaný supervolebný utorok. Hlasovať v primárkach sa bude až v 16 štátoch a jednom teritóriu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničná politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.