Incident v Juhočínskom mori. Čínske plavidlá poškodili filipínsku loď a zranili štyroch ľudí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Filipínska pobrežná stráž tvrdí, že jedna z jej lodí bola poškodená pri utorňajšej zrážke s plavidlom čínskej pobrežnej stráže. K incidentu údajne došlo počas misie zameranej na zásobenie filipínských jednotiek na vojenskej základni na plytčine v Juhočínskom mori, informuje agentúra AFP.

Zrážka sa mala odohrať pri plytčine pri Spratlyho ostrovoch, na ktoré si robia nároky obe krajiny. Podľa filipínskej stráže pri nej došlo k miernemu poškodeniu lode, pričom celý incident zapríčinili "nebezpečn´w manévrw" zo strany čínskej stráže.

Čínska pobrežná stráž na margo incidentu uviedla, že "prijala kontrolné opatrenia" proti "nezákonnému vniknutiu" filipínskych lodí do vôd okolo zmienenej plytčiny a ostrovov, ktoré označila za čínske.

Prečítajte si tiež:

Agentúra DPA okrem toho informovala, že čínske lode zároveň v utorok v oblasti strieľali z vodných diel aj na filipínsky čln, ktorý sa taktiež zúčastňoval na zmienenej zásobovacej misii.

Podľa AFP mali pri tomto incidente utrpieť zranenia štyria členovia posádky tohto plavidla.

Peking považuje za svoje takmer celé Juhočínske more, pričom odmieta konkurenčné nároky mnohých iných štátov juhovýchodnej Ázie. V oblasti je dlhodobo napätá situácia, pričom naposledy v decembri tam taktiež čínske lode strieľali taktiež z vodných diel na filipínske.

Spolu s utorňajšou zrážkou sú tieto dve konfrontácie považované za najintenzívnejšie, k akým došlo medzi Manilou a Pekingom v tejto oblasti v ostatných rokoch.

Pozrite si zábery z 22. 2. 2024. Po náraze nákladnej lode do mosta v Číne zahynuli najmenej dvaja ľudia:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.