Nevídaný medicínsky prípad: Žena sa stala darkyňou pre päť osôb, štyri z nich už nežijú

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Nič si nevšimli ani lekári.

Medicínsky unikát s nešťastným koncom. Pacientom transplantovali orgány od jednej darkyne.

Napriek tomu, že ich prijali dobre, traja z nich zomreli. Všetci na rakovinu prsníka. Po zosnulej totiž dostali aj zákerné ochorenie.

Päťdesiattriročná žena zomrela na porážku. O tom, že mala v sebe rakovinové bunky, nikto netušil. Nezistili to ani po podrobnej prehliadke ešte pred transplantáciami.

Po smrti ľuďom v núdzi z rôznych krajín Európy voperovali jej obličky, pľúca, pečeň a srdce. Jeden pacient zomrel na komplikácie po operácii, ďalší štyria však orgány prijali a tešili sa z druhej šance na život.

Darkyňa mala nezistenú rakovinu prsníka. Lekári hovoria o skutočne raritnom prípade. Darkyňa mala v sebe zrejme mikrometastázy. Veľmi malé rakovinové bunky, ktoré nebolo možné pred operáciou odhaliť.

Trom pacientkam rakovina prsníka metastázovala do zdravých orgánov a zomreli. Prežil iba jediný pacient. Tridsaťročnému mužovi nebezpečnú obličku vyoperovali po piatich rokoch. Vysadil lieky, aby mohla jeho imunita bojovať s rakovinou a podstúpil chemoterapiu.

Pravdepodobnosť takéhoto prípadu je v priemere jedna ku trinásťtisíc. Prenos rakoviny tak nie je pre vedcov novinkou, výhody transplantácie sú ale neporovnateľne väčšie.

Viac v reportáži Ivany Miklánkovej


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Darovanie orgánov

Dôležité udalosti