Brutálny čin v Poľsku. Znásilnenú a dobitú ženu nechal útočník ležať na zemi, nepomohli jej ani okoloidúci

Brutálny čin v Poľsku. Znásilnenú a dobitú ženu nechal útočník ležať na zemi, nepomohli jej ani okoloidúci
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/HTWE

Prípad, ktorý šokoval verejnosť v Poľsku. Iba 25-ročnú migrantku z Bieloruska znásilnil muž v centre Varšavy a nechal ju nahú ležať na zemi. Ukázalo sa, že svedkovia činu jej nepomohli, bola tam až do rána. Mladá žena útok neprežila.

K činu došlo ešte 25. februára, informujú novinky.cz. Dievčina, ktorá sa do Poľska presťahovala z Bieloruska, sa volala Liza. „Mala hnedé oči a talent na navrhovanie čapíc. Do Poľska prišla ako utečenec z Bieloruska,“ uvádza poľský server Wiadomości.

Útočník mal Lizu napadnúť, keď sa domov vracala vo veľmi skorých ranných hodinách. Zatiahol ju do dvora nablízku, tam ju mal brutálne zbiť a znásilniť.

Prečítajte si tiež:

Jeho skutok pritom vidieli dve okoloidúce ženy. Ukázalo sa to po prehratí kamerových záznamov z miesta činu. Tie sa pri nich na chvíľu zastavili, no následne pokračovali v ceste bez toho, aby žene pomohli.

Polícii neskôr povedali, že si mysleli, že obaja sú bezdomovci, ktorí majú sex, a preto to neriešili. Zároveň však dodali, že muž na nich vulgárne kričal, aby odišli. Skutočnosť, že boli svedkami brutálneho útoku, ktorý viedol k smrti, zistili údajne až neskôr cez médiá.

Bezvládna znásilnená žena ostala ležať na zemi niekoľko hodín. Malo ísť o areál luxusných domov v centre Varšavy na ulici Zurawia. Pomoc jej zavolal až ráno vrátnik objektu.

Ženu previezli do nemocnice. Lekári zistili, že násilník sa ju pokúsil aj udusiť. Keď upadla do bezvedomia, ukradol jej tiež peňaženku, mobil a platobné karty. Liza zraneniam napokon v nemocnici podľahla.

Prečítajte si tiež:

Násilníka vypátrali

Muža, ktorý brutálne zaútočil na bezbrannú mladú ženu, policajti vypátrali po niekoľkých hodinách od jej nájdenia. Ide o 23-ročného Doriana. Ten žil so svojou priateľkou vo Varšave, kam sa prisťahoval z juhopoľského mesta Opole. V minulosti bol odsúdený za držanie drog a malé krádeže.

V jeho byte polícia objavila knihy o sériových vraždách. „Podľa môjho názoru máme dočinenie s mužom fascinovaným fenoménom sériových vrahov,“ povedala kriminalistka Magdalena Grzybová.

Otrasný čin mal dokonca muž plánovať. Keď ho vypočúvali, prezradil, že ženu chcel okradnúť, lebo potreboval peniaze. Dodal, že si nepamätá, čo sa presne stalo.

Pochod na jej počesť

Na pamiatku ubitej a znásilnenej ženy sa uskutoční v stredu (6. 3.) vo Varšave sprievod. „Aké mala plány a o čom snívala, sa už nedozvieme. Bola brutálne znásilnená a zavraždená v noci v exkluzívnej štvrti v centre Varšavy. Nikto nezareagoval, nikto nezavolal na linku 112,“ uviedli organizátori pochodu.

Ten má byť organizovaný ako tiché stretnutie. Má ísť o symboliku toho, že mnohé obete násilia ostanú paralyzované a nedokážu volať o pomoc. K tomu, že Lize nikto nepomohol, malo údajne prispieť aj to, že nekričala.

K ohavnému činu sa vyjadrila aj Sviatlana Cichanovská, ktorá je tvárou bieloruskej opozície. „Je ťažké popísať bolesť, ktorú cítim. Ale cítim aj zlosť. Zlosť kvôli nespravodlivosti. Kvôli tomu, že sa ženy nemôžu cítiť v bezpečí. Kvôli tomu, že niekto z toho, čo sa stalo, viní obeť násilia,“ uviedla Cichanovská.

Prečo znásilnené ženy mlčia? Odborníci hovoria, že hneď po čine sa ozve minimum žien: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.