V správe OSN o zverstvách Hamasu sa spomína aj nekrofília. Palestínčania odmietajú „izraelské dôkazy“

V správe OSN o zverstvách Hamasu sa spomína aj nekrofília. Palestínčania odmietajú „izraelské dôkazy“
Kibuc Kfar Aza po útoku militantov z Hamasu. Zdroj: Profimedia.sk

Palestínske militantné hnutie Hamas odmietlo v utorok správu OSN, podľa ktorej palestínski militanti páchali pri októbrovom útoku na Izrael sexuálne násilie. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Správa osobitnej predstaviteľky OSN pre sexuálne násilie v konfliktoch Pramily Pattenovej "nedokumentuje nijaké svedectvá údajných obetí," uviedol Hamas vo vyhlásení.

„Spolieha sa na izraelské inštitúcie, vojakov a svedkov, ktorí boli vybraní okupačnými úradmi v snahe dokázať toto nepravdivé obvinenie, ktoré vyvrátili všetky vyšetrovania,“ dodal Hamas.

Prečítajte si tiež:

Pattenová v správe zverejnenej v pondelok uviedla, že existujú "oprávnené dôvody domnievať sa", že počas útoku hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra minulého roka prišlo k páchaniu sexuálneho násilia.

Podľa Pattenovej sú k dispozícii "presvedčivé" informácie, že niektorí rukojemníci boli znásilnení a že "takéto násilie môže pokračovať voči tým, ktorí sú stále zadržiavaní".

K sexuálnym útokom prišlo vlani v októbri na najmenej troch rôznych miestach a vo väčšine prípadov boli obete najskôr znásilnené a potom zabité. Vyskytli sa tiež najmenej dva prípady súvisiace so znásilnením tiel mŕtvych žien, uvádza sa v správe.

Napriek výzvam, aby sa obete sexuálneho násilia prihlásili a svedčili, žiadna z nich tak neurobila. Členovia misie však mali možnosť hovoriť so svedkami i preživšími útoku zo 7. októbra, ako aj s tamojšími zdravotníkmi. Prezreli si aj 5000 fotografií a 50 hodín videozáznamov. Hovorili aj s niektorými prepustenými rukojemníkmi.

Prečítajte si tiež:

Organizácia Spojených národov pritom čelila kritike, že reaguje príliš pomaly na obvinenia Izraela týkajúce sa znásilňovania a sexuálneho násilia páchanom militantmi počas októbrového útoku a na rukojemníkoch.

Vlaňajší útok Hamasu na Izrael, v dôsledku ktorého vypukla vojna v Pásme Gazy, si vyžiadal podľa AFP asi 1160 obetí. Militanti okrem toho uniesli aj rukojemníkov, pričom sa predpokladá, že zhruba 130 z nich je stále v Pásme Gazy.

Odvetné vojenské akcie Izraela a pozemná ofenzíva v Pásme Gazy si podľa tamojších úradov vyžiadali za necelých päť mesiacov už vyše 30.600 obetí.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívnu reportáž o masakri v kibuci Kfar Aza.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.