Biden a Trump smerujú k opätovnému súboju v prezidentských voľbách

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Americký prezident Joe Biden a jeho predchodca Donald Trump už majú takmer isté nominácie svojich strán v novembrových prezidentských voľbách. Ukázali to primárky a volebné zhromaždenia počas tzv. supervolebného utorka, v ktorých jasne potvrdili úlohu favoritov.

Biden a Trump zvíťazili pri hlasovaní v najľudnatejších štátoch s najvyšším počtom delegátov nominačných zjazdov – Kalifornii a Texase, ako aj v Alabame, Colorade, Maine, Oklahome, Virgínii, Severnej Karolíne, Tennessee, Arkansase, Minnesote a Massachusetts. Biden tiež vyhral primárky Demokratickej strany v Utahu a Vermonte i v hlasovaní poštou v Iowe.

Trumpova posledná republikánska súperka Nikki Haleyová síce prekvapivo zvíťazila vo Vermonte, no exprezidenta neprekonala s iných štátoch, kde mala najväčšie šance u umiernených voličov, ako sú Virgínia a Maine. Aj po jej druhom úspechu, po výhre v hlavnom meste Washington, tak rastie tlak na to, aby kandidatúru stiahla.

Prečítajte si tiež:

Biden vo večernom vyhlásení uviedol, že výsledky supervolebného utorka stavajú voličov pred jasnú voľbu – medzi ním a Trumpom, ktorý je podľa neho odhodlaný zničiť demokraciu.

Exprezident Trump hovoril o "úžasnom dni" a potvrdení svojho presvedčivého úspechu v primárkach. Povedal tiež, že je preňho "česť reprezentovať nielen Republikánsku stranu, ale našu krajinu pri jej návrate k zdraviu a prosperite".

Počas supervolebného utorka sa prideľuje najviac, približne tretina, hlasov delegátov nominačných zjazdov, na ktorých si demokrati a republikáni v lete oficiálne volia svojich nominantov pre prezidentské voľby. Tie sa budú konať 5. novembra.

Prečítajte si tiež:

Biden a Trump sú jasnými favoritmi, hoci väčšina voličov podľa prieskumov nevíta možné zopakovanie ich duelu z posledných prezidentských volieb v roku 2020.

Za "predpokladaných nominantov" ich však ešte po utorku nemôžu vyhlásiť – Trump môže získať nadpolovičnú väčšinu delegátov najskôr 12. marca a Biden si musí počkať najmenej do 19. marca.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 5. 3. 2024 o volebnom superutorku v USA:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničná politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.