Je matkou dvoch detí a úspešnou architektkou. Najkrajšou ženou Nemecka sa stala Apameh (39) pôvodom z Iránu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nie je mladou slečnou, ale zrelou a úspešnou ženou a matkou. No napriek tomu vyhrala súťaž krásy Miss 2024 v Nemecku. Víťazka, ktorá má 39 rokov, vyvolala rôzne reakcie.

Sympatická architektka iránskeho pôvodu Apameh Schönauerová je víťazkou tohtoročnej súťaže krásy v Nemecku, informuje Euronews.com. Hlavne vekom, ale aj rodinným stavom, sa veľmi odkláňa od toho, na čo sme boli pri misskách zvyknutí.

Za víťazku ju vyhlásili v sobotu (2. 3.). Matka dvoch detí má na srdci boj za práva žien a tiež pomoc migrantom pri asimilácii v Nemecku.

Sama Apameh je migrantkou. Do Nemecka prišla, keď mala šesť rokov spolu so svojou rodinou. Spomína, že prvé roky života v cudzej krajine boli náročné. Snažila sa zapadnúť, no akoby strácala samú seba a časom nevedela, kým vlastne je.

Na pódiu povedala, že chce pomôcť práve takýmto ženám, ktoré sa v Nemecku stretávajú s ťažkosťami migrácie.

Jej organizácia Shirzan (v preklade „levica“) pomáha utláčaným ženám a povzbudzuje ich zároveň v tom, aby zdieľali svoje skúsenosti s inými, podporovali ich a inšpirovali.

@missgermany

STATEMENT - MISS GERMANY 2024 ? Leute, lasst uns in den Kommentaren mal zeigen, dass wir Vielfalt können und feiern: Schreibt in die Kommentare, welche Wurzeln ihr habt - egal, ob deutsch, persisch, portugiesisch, kroatisch, japanisch, nigerianisch, südafrikanisch, australisch, brasilianisch, oder was auch sonst. Her mit euch! ? Es sind nur wenige, die Hass verbreiten - aber sie brüllen laut. Also lasst uns lauter sein und sie mit Liebe übertönen ❤️ Kleiner Reminder: Hass ist keine Meinung.

♬ Originalton - Miss Germany

Zmena pravidiel 

Nemecká súťaž miss zmenila svoje pravidlá v roku 2019. Rozhodla sa odkloniť od iba fyzickej krásy smerom ku komplexnejšej definícii, zameranej aj na osobnosť a pôsobenie žien.

Tohtoročné finalistky sa nepodobali na bežné kráľovné krásy. Jedna z nich žije už dva a pol roka so srdcom od darcu. Ďalšia má zriedkavé autoimunitné ochorenie a používa invalidný vozík.

Zrušená bola aj predošlá veková hranica, a tak najstaršia finalistka mala 42 rokov.

Nie je ideálom krásy

Nie každý so zrušením vekovej hranice a nastavením úplne nových kritérií ideálu krásy súhlasí. Na adresu víťazky Apameh sa strhla v mnohých diskusiách kritika a stala sa terčom negatívnych komentárov na sociálnej sieti.  

Jej neprajníci si posvietili na to, že nezodpovedá stereotypným štandardom krásy. Niektorí tiež naznačovali, že nie je „dostatočne nemecká“.

Vznikli aj mnohé karikatúry, ktoré ju porovnávajú s inými mladými ženami, bývalými miss či dokonca negatívnymi postavami z rozprávok, ako je napríklad čarodejnica v Snehulienke.

Prečítajte si tiež:

Kritika aj v iných krajinách

Odozva je však podobná ako v prípade iných súťaží krásy, ktoré sa v posledných rokoch snažili zmeniť smerovanie.  V decembri bola víťazka Miss Francúzsko zaplavená nenávistnými príspevkami o jej krátkom účese a štíhlej postave.

Portugalská víťazka Miss Universe - prvá transrodová víťazka v krajine - čelila po svojom víťazstve v októbri minulého roka podobnej vlne kritiky.

Podobne Miss Japonska, ktorou sa stala migrantka z Ukrajiny, si vyslúžila spŕšku kritiky pre to, že nevyzerá „japonsky“. Potom, ako na povrch prepukla aj jej aféra, z postu miss odstúpila.

Napriek kritike je súťaž Miss Nemecko odhodlaná plniť svoju novú misiu inkluzívnosti a korunku víťazky vymenila za akúsi „cenu pre líderku“ medzi ženami. „Hľadáme ženy, ktoré preberajú zodpovednosť a pôsobia ako vzory, čím formujú kozmopolitnú a modernú spoločnosť,“ uvádza sa na webovej stránke Miss Nemecko.

Od nezdravo štíhlych postáv až po líščie oči. Trendom krásy nepodliehajú len ženy, ale aj muži: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.