Zelenská odmietla pozvanie Bieleho domu na Bidenov prejav. Nechcela sedieť vedľa vdovy po Navaľnom, píše WP

Zelenská odmietla pozvanie Bieleho domu na Bidenov prejav. Nechcela sedieť vedľa vdovy po Navaľnom, píše WP
Olena Zelenská a Julija Navaľná. Zdroj: profimedia.sk, koláž: tvnoviny.sk

Manželka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského odmietla pozvanie Bieleho domu, aby sa zúčastnila na tradičnom prejave prezidenta Joea Bidena o stave Únie.

Informoval o tom denník Washington Post (WP) s tým, že dôvodom bolo aj to, že nechcela sedieť v blízkosti vdovy po zosnulom ruskom opozičníkovi Alexejovi Navaľnom. Pozvanie na štvrtkovú (7. 3.) akciu v Bielom dome však nakoniec neprijala ani jedna zo žien.

Podľa pôvodných predstáv Bidenovej administratívy mali Olena Zelenská a Julija Navaľná sedieť blízko prvej dámy Spojených štátov Jill Bidenovej.

Ukrajinskej strane sa to ale podľa zdroja WP blízkeho Kyjevu nepozdávalo. Denník v tejto súvislosti pripomenul, že protikorupčný aktivista Navaľnyj, ktorý minulý mesiac zomrel v sibírskom väzení, pôvodne schvaľoval ruskú anexiu Krymu z roku 2014, hoci neskôr podporil obnovenie pôvodných hraníc Ukrajiny a odsúdil aj ruskú inváziu.

​„Kým na Západe sme o ňom vždy uvažovali ako o niekom, kto statočne a odvážne bojoval proti Putinovi, na Ukrajine je Navaľnyj vnímaný ako niekto, kto bol v súlade s ruským nacionalizmom a imperializmom,“ vysvetlila Alina Poljaková, šéfka amerického mimovládneho Centra pre analýzu európskej politiky.

Prečítajte si tiež:

Nechceli dráždiť republikánov

Biely dom pripustil, že Zelenská pozvanie odmietla, zdôvodnil to však jej nabitým rozvrhom. „Kvôli naplánovaným akciám vrátane návštevy detí zo sirotinca v Kyjeve sa, bohužiaľ, nebude môcť zúčastniť,“ oznámila Bidenova administratíva.

Do Washingtonu nepríde ale ani vdova po Navaľnom. Hovorkyňa Navaľného Kira Jarmyšová to vysvetlila jej únavou.

„Julija bola pozvaná a zvažovala to, ale myslím, že všetci zabudli na okolnosti, na základe ktorých sa tak stalo. Julijin manžel zomrel pred dvoma týždňami. Neustále cestovala a dnes je prvýkrát doma. Ako každý človek potrebuje čas na zotavenie,“ napísala s tým, že Navaľná si však pozvanie „veľmi váži“.

Prečítajte si tiež:

​Bidenova administratíva pritom Zelenskú bezprostredne neinformovala, že Navaľná sa nakoniec na Bidenovom prejave nezúčastní, napísal denník Washington Post s tým, že nešlo o jediný dôvod, prečo Ukrajinci prvú dámu do Spojených štátov nevyslali.

Kyjev sa podľa denníka tiež snaží v Spojených štátoch pomoc Ukrajiny čo najviac prezentovať ako nadstranícku záležitosť, a preto sa chcel vyhnúť tomu, aby bola príliš spájaná s demokratickou administratívou.

Obzvlášť v situácii, keď rozhodnutie o ďalšej pomoci Ukrajine majú v rukách republikánski zákonodarcovia v Snemovni reprezentantov.

V priloženom videu si môžete pozrieť príspevok o pohrebe Alexeja Navaľného.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme USA

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.