Prekvapivé zistenia. Nemeckí vedci skúmali muža, ktorý sa dal 217-krát očkovať proti covidu

Očkovanie.
Očkovanie. Zdroj: Shutterstock/Inside Creative House

Nemeckí vedci z Univerzitnej kliniky v Erlangene skúmali 62-ročného muža z Magdeburgu, ktorý tvrdil, že v priebehu posledných 29 mesiacov bol 217-krát zaočkovaný proti vírusu spôsobujúcemu ochorenie COVID-19.

Zistili, že jeho imunitný systém nielenže funguje úplne normálne, ale mal zvýšenú úroveň niektorých imunitných buniek a protilátok proti SARS-CoV-2 ako u ľudí, ktorí dostali iba tri očkovacie dávky, informovala v stredu agentúra DPA a portál swr.de s odvolaním sa na štúdiu zverejnenú v časopise Lancet Infectious Diseases.

Oficiálne podstúpil 134 očkovaní

Vedci kontaktovali muža po tom, čo sa o ňom dozvedeli z novín, a spýtali sa ho, či by mohli vykonať testy, aby preskúmali reakciu jeho tela na viacnásobné očkovanie proti COVID-19.

Muž tvrdil, že sa tak často - niekedy až trikrát denne - nechal ôsmimi druhmi vakcín očkovať z „osobných dôvodov".

Oficiálne potvrdených je však iba 134 očkovaní, píše DPA.

Prečítajte si tiež:

Cenný prípad pre vedu

Muž poskytol vzorky krvi a slín. Výskumníci tiež testovali niekoľko vzoriek jeho zmrazenej krvi z posledných rokov.

O muža sa zaujímala aj prokuratúra, pretože väčšinu očkovaní mal absolvovať pod falošným menom a s falošnými očkovacími preukazmi.

Pôvodne existovalo podozrenie, že obchodoval s falošnými očkovacími preukazmi, no nebolo voči nemu vznesené žiadne obvinenie.

Vedci upozorňujú, že aj keď je výsledok výskumu zaujímavý, nedajú sa z neho robiť ďalekosiahle závery, pretože ide o extrémny individuálny prípad.

Portál swr.de konštatuje, že tento prípad je pre vedu cenný, keďže ako plánovanú štúdiu by ho žiadna etická komisia neschválila.

Odborníci z Erlangenu považujú za dostačujúci doterajší prístup na vytvorenie základnej imunity proti covidu, pozostávajúci z troch dávok vakcíny pre dospelých do 59 rokov a posilňovacích dávok pre zraniteľné skupiny obyvateľstva nad 60 rokov.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.