Holandská ambasáda v ČR zrušila diskusiu o politickej situácii na Slovensku

Holandská ambasáda v ČR zrušila diskusiu o politickej situácii na Slovensku
Na snímke zľava predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD). Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Holandské veľvyslanectvo v ČR sa na základe aktuálnych informácií rozhodlo zrušiť pripravovanú diskusiu o politickej situácii na Slovensku. TASR o tom vo štvrtok informovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

„Na základe aktuálnych informácií sa holandská strana, ktorá predtým nedisponovala dostatočnými informáciami o pripravovanom podujatí (na ktorom mala byť na pôde holandského veľvyslanectva v Prahe rozoberaná za účasti veľvyslancov členských štátov EÚ bez pozvania slovenskej veľvyslankyne v ČR vnútropolitická situácia na Slovensku), rozhodla podujatie na pôde svojej ambasády v ČR zrušiť,“ spresnil rezort diplomacie.

Prečítajte si tiež:

Ministerstvo zároveň pripomenulo, že si v stredu pozvalo holandskú veľvyslankyňu na Slovensku a požiadalo ju o vysvetlenie. Rezort uviedol, že ocenil reakciu holandskej strany a vzal na vedomie aj jej ospravedlnenie.

„Viac sa tejto téme nebude venovať, pretože Slovenskej republike záleží na dobrých vzťahoch s Holandským kráľovstvom,“ dodal.

Zrušenie diskusie ocenil aj slovenský premiér Robert Fico, ktorý predtým podujatie kritizoval. Prirovnal to k situácii, keď by napríklad on zvolal na Slovensku diskusiu s veľvyslancami európskych krajín a dvoma bývalými českými politikmi, kde by nadávali na českú politickú scénu.

Prečítajte si tiež:

„To je nevídané, neakceptovateľné,“ vyhlásil. Na podujatí kritizoval aj účasť Juraja Rizmana z organizácie Post Bellum a bývalého šéfa slovenskej diplomacie Rastislava Káčera.

Centrum pre informovanú spoločnosť reagovalo na kritiku Fica ešte v stredu vyhlásením, že ono je organizátorom podujatia, a nie holandské veľvyslanectvo v Prahe.

Ambasáda podľa českej mimovládnej organizácie poskytla iba priestory na konanie akcie a nezasahovala do výberu rečníkov či hostí.

„Odmietame, že by išlo o akciu, ktorá by mala akýmkoľvek spôsobom zasahovať do vnútorných záležitostí Slovenska,“ napísalo centrum v stredu na sociálnej sieti. O zrušení podujatia na sociálnej sieti dosiaľ neinformovalo.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.