Viete, ako si správne čistiť uši? Tieto veci určite nerobte

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/fizkes

Čistenie uší patrí medzi základné hygienické návyky. Hoci to robíme pravidelne a často, veľakrát robíme chyby. 

Ušno-nosno-krčná lekárka z nemocnice Upstate University v New Yorku Alexandra Quimby pre New York Times hovorí, že ušný maz nie je náš nepriateľ.

Pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky, ktoré sa vylučujú z vnútorného ucha. Keď sa sprchujete, alebo rozprávate, či žujete, ušný maz prenáša tieto odumreté kožné bunky z hĺbky zvukovodu do vonkajšieho ucha, odkiaľ sa nakoniec vytlačia von.

Ak sa pokúsite odstrániť ušný maz vatovými tampónmi, riskujete, že si podráždite jemnú pokožku vnútorného ucha.

Prečítajte si tiež:

Ďalšou nevýhodou tyčiniek je, že maz môžu zatlačiť hlbšie do ucha. Keď sa ho tam nahromadí príliš veľa, môže spôsobiť aj tlmenie sluchu.

V niektorých prípadoch to môže vyvolať aj ekzémy alebo psoriázu. 

Určite sa vyhnite podomácky vyrobeným pomôckam. Nevyberajte si špiny z uší predmetmi, ktoré na to nie sú určené. Neodporúčajú ani ušné sviečky. Sú neúčinné a môžu vás popáliť.

Aké metódy teda odporúčajú odborníci? Lekárka Quimby radí, aby ste si utierali uši len na povrchu vlhčenou utierkou a nikdy neprenikali dovnútra ucha. Vyskúšať môžete aj kvapky do uší. 

Ak sa vatových tyčiniek neviete zbaviť, odborníci odporúčajú si pred ich použitím navlhčiť uši. Čistenie by malo ísť ľahšie.

Problém, o ktorom sa nehovorí. Inkontinencia trápi vyše 500-tisíc ľudí na Slovensku. Pacientom komplikuje život aj to, že majú nedostatok hygienických pomôcok. Pozrite si reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.