Diskusia s Káčerom a Rizmanom v Česku sa podľa organizátorov vydarila. Nekonala sa na pôde veľvyslanectva

Centrum pro informovanou společnost
Centrum pro informovanou společnost Zdroj: X/Centrum pro informovanou společnost

Diskusia s bývalým ministrom zahraničných vecí Rastislavom Káčerom a Jurajom Rizmanom z organizácie Post Bellum v Česku sa podľa organizátorov vydarila.

Prečítajte si tiež:

Konala sa inde

Diskusia sa nekonala na pôde holandského veľvyslanectva ako pôvodne plánovali.

„Centrum pre informovanú spoločnosť bude naďalej monitorovať a informovať o dianí na Slovensku,“ uviedla česká mimovládna organizácia v tejto súvislosti na sociálnej sieti.

Centrum pre informovanú spoločnosť ďalej uvádza, že účastníkov vyberali medzi diplomatmi z členských krajín EÚ a NATO, ktorí zdieľajú ich misiu, a teda chcú posilňovať odolnú a demokratickú spoločnosť, ktorá sa bráni autoritárskym tendenciám.

„Zástupcovia slovenskej ani maďarskej ambasády pozvaní neboli,“ podotýka mimovládna organizácia z Česka.

Prečítajte si tiež:

Ministerstvo písalo o zrušení diskusie

Ministerstvo zahraničných vecí skôr vo štvrtok informovalo, že sa holandské veľvyslanectvo v ČR na základe aktuálnych informácií rozhodlo zrušiť túto diskusiu o politickej situácii na Slovensku.

Ministerstvo zároveň pripomenulo, že si v stredu (6. 3.) pozvalo holandskú veľvyslankyňu na Slovensku a požiadalo ju o vysvetlenie.

V tejto súvislosti reagoval aj slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý sa vyjadril, že zrušenie diskusie oceňuje.

Prirovnal to k situácii, keď by napríklad on zvolal na Slovensku diskusiu s veľvyslancami európskych krajín a dvoma bývalými českými politikmi, kde by nadávali na českú politickú scénu. „To je nevídané, neakceptovateľné," vyhlásil. Na podujatí kritizoval aj účasť Juraja Rizmana z organizácie Post Bellum a bývalého šéfa slovenskej diplomacie Rastislava Káčera.

Prečítajte si tiež:

Veľvyslanectvo diskusiu neorganizovalo

Centrum pre informovanú spoločnosť reagovalo na kritiku Fica ešte v stredu vyhlásením, že ono je organizátorom podujatia, a nie holandské veľvyslanectvo v Prahe.

Ambasáda podľa českej mimovládnej organizácie poskytla iba priestory na konanie akcie a nezasahovala do výberu rečníkov či hostí.

„Odmietame, že by išlo o akciu, ktorá by mala akýmkoľvek spôsobom zasahovať do vnútorných záležitostí Slovenska," napísalo centrum v stredu na sociálnej sieti.

Pozrite si reportáž o napätých vzťahoch s Českom:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.