Prví ľudia prišli do Európy pred 1,4 miliónmi rokov cez Ukrajinu, dokazuje výskum

Prví ľudia prišli do Európy pred 1,4 miliónmi rokov cez Ukrajinu, dokazuje výskum
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Nový výskum dokazuje, že najstaršie známe ľudské osídlenie v Európe leží neďaleko mesta Korolevo na západe Ukrajiny. Preukázal to medzinárodný tím vedcov s českými odborníkmi z Ústavu jadrovej fyziky Akadémie vied ČR (AV ČR).

Doteraz sa za najskôr obývané miesto považovalo nálezisko v Španielsku. Štúdia, ktorú v stredu publikoval časopis Nature, dokazuje, že prví ľudia kolonizovali Európu z východu na západ.

Objav Koroleva má tento rok 50. výročie, avšak presné datovanie vzoriek umožnili nedávne pokroky v matematickom modelovaní v kombinácii s aplikovanou jadrovou fyzikou.

Kamenné nástroje vyrobené zo štiepaných kameňov objavili archeológovia v nálezisku neďaleko mesta Korolevo v Zakarpatskej oblasti na západe Ukrajiny blízko štátnej hranice s Rumunskom. Vek kamenných nástrojov stanovili na základe analýzy sedimentárnych hornín, v ktorých sa nachádzali, na približne 1,4 milióna rokov.

Najstaršie nástroje tohto typu pochádzajú z východu Afriky z obdobia pred približne 2,8 milióna rokov, uviedol Rick Potts zo Smithsonovho inštitútu v USA. Nástroje zo štiepaného kameňa zrejme používali na rezanie mäsa a vypracovávanie zvieracích kožušín.

„Ide o najstarší datovaný dôkaz prítomnosti akéhokoľvek druhu človeka v Európe,“ uvádza geofyzik a spoluautor štúdie Mads Faurschou Knudsen z Aarhuskej univerzity v Dánsku. Dodáva však, že nemožno s istotou povedať, ktorý z predkov človeka nástroje vyrobil. „Podozrivým“ je však homo erectus (človek vzpriamený), prvý hominid, ktorý chodil vzpriamene a ovládal používanie ohňa.

„Nemáme fosílne pozostatky, preto si nemôžeme byť istí,“ dodáva archeológ a spoluautor štúdie Roman Garba z Ústavu jadrovej fyziky Českej akadémie vied.

Ukrajinský nález je podľa vedcov dôležitý, pretože je najstarším nálezom tak ďaleko na severe. Naznačuje to, že raní predkovia ľudí putujúci z Afriky dokázali vďaka nástrojom prežiť v rozmanitom prostredí.

Doteraz sa za najstaršie obývané miesto Európy považovala lokalita Atapuerca v Španielsku, dôkazy o jej obývaní však siahajú do obdobia o približne 200.000 až 300.000 rokov neskôr.

Rádiologická analýza nálezu z Koroleva podľa výskumníkov vypĺňa veľkú priestorovú medzeru medzi nálezmi v Španielsku a na nálezisku Dmanisi v Gruzínsku. Zároveň tiež podporuje teóriu, podľa ktorej raní hominidi kolonizovali Európu v smere z východu až juhovýchodu na západ až severozápad.

V priloženom videu si môžete pozrieť reportáž o archeologickom objave roka pri Trnave.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.