Macron špecifikoval, v akom prípade by Francúzsko poslalo na Ukrajinu vojakov. Z Kremľa prišla rázna reakcia

Macron špecifikoval, v akom prípade by Francúzsko poslalo na Ukrajinu vojakov. Z Kremľa prišla rázna reakcia
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Zdroj: Profimedia.sk

Francúzsky prezident Emmanuel Macron na stretnutí s vodcami francúzskej opozície podľa nich vyhlásil, že neexistujú už žiadne červené línie a Paríž by mohol poslať vojakov na Ukrajinu v prípade, keby Rusi postúpili smerom na Kyjev a Odesu.

Šéfovia francúzskych strán sa po rokovaní vyjadrili, že rozhovory s Macronom ich znepokojili. Niektorí ho obviňovali zo snahy využiť konflikt na domáci zisk pred eurovoľbami.

Prečítajte si tiež:

„Postoj Francúzska sa zmenil. Už neexistujú žiadne červené línie, neexistujú ďalšie limity,“ vyhlásil podľa tajomníka francúzskej komunistickej strany Fabiena Roussela šéf Elyzejského paláca.

Zhromaždeným poslancom ukázal mapy s možným ruským postupom smerom ku Kyjevu a Odese, uvádza s odvolaním sa na Roussela denník Le Monde.

Podľa neho Macron oznámil, že „toto môže viesť k intervencii“ západných vojakov, pretože „v žiadnom scenári to nemôžeme dovoliť“. Tajomník prezidenta skritizoval, jeho výroky sú podľa neho nebezpečné a eskalujúce.

Prečítajte si tiež:

​​Vodkyňa Zelených Marine Tondelierová uviedla, že podľa Macrona jeho ruský náprotivok Vladimír Putin „celkom jasne nemá žiadne limity“. "Musíme ukázať, že tiež nemáme žiadne limity," povedal podľa nej francúzsky prezident, čo považuje za "extrémne znepokojujúce".

Podobne sa vyjadril aj poslanec krajne ľavicovej strany Nepoddajné Francúzsko Manuel Bompard. „Prišiel som s obavami a odišiel som s ešte väčšími obavami.“

Predseda nacionalistického Národného združenia (predtým Národný front), najväčšej francúzskej opozičnej strany, Jordan Bardella požiadal Macrona, aby nešiel do vojny s Ruskom.

Prečítajte si tiež:

​Podľa neho existuje konsenzus ohľadom pomoci Ukrajine, Francúzsko ale musí mať stanovené určité červené línie. „Akonáhle uvažujeme o vyslaní francúzskych vojakov proti jadrovej mocnosti, je to nezodpovedné a nesmierne nebezpečné pre mier vo svete,“ vyhlásil.

Národné zhromaždenie odmieta vstup Ukrajiny do NATO a EÚ. Stavia sa tiež proti Macronovej snahe o „aktívne odstrašovanie“ Ruska. Strana dlhodobo čelí obvineniam, že je proruským koňom Moskvy vo Francúzsku.

Reakcia Ruska

Kremeľ Macronovho slova podľa očakávania odsúdil. „Naďalej zvyšuje mieru priameho zapojenia Francúzska do tejto vojny. Z nášho pohľadu to absolútne nezodpovedá záujmom francúzskeho ľudu,“ vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Podpredseda Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Dmitrij Medvedev Paríži pohrozil, že pokiaľ teraz nemá vo vzťahu k Rusku žiadne limity, ani Moskva nemá žiadne červené línie pre Francúzsko. Bývalý ruský prezident sa opakovane vyhráža jadrovými údermi proti západným štátom, ak posilní podporu Kyjeva.

Prečítajte si tiež:

Ako sa z „naivného“ Macrona stal jastrab

Macron sa po vypuknutí vojny na Ukrajine zasadzoval za pokračovanie rozhovorov a diplomatických rokovaní s Moskvou, za čo čelil posmechu. Teraz zaujal výraznejšie agresívnejší postoj a je najväčším európskym „jastrabom“.

Podľa francúzskeho spisovateľa a filozofa Pascala Brucknera Macronovo tlačenie na odstrašenie Ruska pravdepodobne vychádza z pokorenia, ktoré mu šéf Kremľa uštedril.

„Minulý rok mi pán Macron povedal, že ho Putin ponížil. Neveril, že by Putin tak veľa klamal. Takže to je možno prvok, ktorý v tom všetkom zohráva úlohu.“

V priloženom videu si môžete pozrieť reportáž o reakciách na Macronove slová o vyslaní vojakov na Ukrajinu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.