Vodiči, pozor na privysokú rýchlosť u našich susedov. Môžu vám aj zhabať vozidlo

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Rakúsko vám od prvého marca môže za výrazné prekročenie rýchlosti zhabať dokonca aj vaše vozidlo. Prvému vodičovi už do smiechu nie je, nachytali ho na viedenskom obchvate.

Vodič prekročil maximálnu povolenú rýchlosť o 60 kilometrov za hodinu. Auto mu zhabali len dočasne. Na mieste však prišiel o vodičský preukaz.

„Orgán cestnej kontroly musí vydať vodičovi potvrdenie o dočasnom zaistení s uvedením miesta uskladnenia,“ uvádza komunikačné oddelenie viedenskej polície.

Dočasné zhabanie však v tomto prípade platí najviac na 14 dní.

„Ak je tam povedzme 50 a išlo 116, tak je to naozaj výrazné prekročenie povolenej rýchlosti. Čiže aj ja, ktorý sa prihováram za dynamické jazdenie, musím uznať, že tu nešlo ani o omyl ani o nedočkavosť,“ hovorí dopravný expert a motoristický novinár Alexander Štefuca.

Ak by mladík prekročil v obci rýchlosť o 80 kilometrov za hodinu, jeho auto by išlo rovno do dražby. Vyhol by sa jej iba tak, že by auto nebolo jeho alebo ho mal na lízing či z požičovne.

V takom prípade ale polícia zapíše cestnému pirátovi doživotný zákaz viesť akékoľvek vozidlo.

„Ak by sme začali uvažovať o takomto pravidle veľmi dôležité je, za akých podmienok k takémuto zadržaniu vozidla dôjde. Nechcem povedať, že na takéto konanie má vodič morálne právo, ale treba zohľadňovať, za akých podmienok k tomu dôjde,“ myslí si expert.

Prečítajte si tiež:

Pravidlo trikrát a dosť

Zhabanie vozidla ako je to v Rakúsku, u nás podľa ministerstva vnútra nie je možné.

Pre cestných pirátov u nás platí pravidlo trikrát a dosť.

Napríklad spomínanému vodičovi mohli dať policajti na mieste maximálne 800-eurovú pokutu. Ak to ale urobí ešte dvakrát, pôjde znova do autoškoly.

Podľa Štefucu by však práve na takéhoto piráta fungoval lepšie rakúsky bič. Po ich diaľniciach si len málokto dovolí ísť viac ako dvesto.

„To, čo týchto ľudí bolí viac ako peniaze, je znehybnenie. To, že jednoducho nebudú môcť vozidlo používať, je asi silnejšia motivácia predísť tomu,“ uvádza.

A okrem Rakúšanov zavádza od 14. marca novinku pre vodičov aj Poľsko. Auto zhabú každému vodičovi, ktorý nafúka od 1,5 promile alkoholu bez ohľadu na to, či spôsobil nehodu alebo nie.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.