Trump povedal Orbánovi, že ak vyhrá voľby, Ukrajina už od USA nedostane žiadne peniaze

Trump povedal Orbánovi, že ak vyhrá voľby, Ukrajina už od USA nedostane žiadne peniaze
Maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý sa minulý týždeň s Trumpom stretol v Spojených štátoch. Zdroj: Profimedia.sk

Bývalý americký prezident Donald Trump neposkytne Ukrajine financie na boj proti Rusku, ak vyhrá v novembrových voľbách a stane sa opäť prezidentom. Tvrdí to maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý sa minulý týždeň s Trumpom stretol v Spojených štátoch, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

"Nedá ani cent do ukrajinsko-ruskej vojny a vojna tak skončí... Je totiž jasné, že Ukrajina sama na svojich nohách stáť nedokáže," uviedol Orbán v nedeľu večer pre maďarskú štátnu televíziu.

„Ak Američania a ani Európania neposkytnú peniaze a zbrane, tak sa táto vojna skončí. A ak Američania nebudú dávať peniaze, Európania vojnu sami financovať nedokážu,“ tvrdil ďalej Orbán.

Prečítajte si tiež:

„Inou otázkou“ podľa neho je, aký bude výsledok budúcich mierových rokovaní, ktoré budú nasledovať po uzavretí prímeria, a ako bude možné opäť vytvoriť stabilnú a bezpečnú Európu. Najskôr je však potrebné dosiahnuť mier a Trump má podľa Orbána k dispozícii nástroje, ako to urobiť.

Orbán dlhodobo odmieta posielanie zbraní Kyjevu a od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022 udržiava blízke ekonomické vzťahy s Ruskom. Vlani v októbri sa v Číne stretol i s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, napriek snahám Európskej únie o izoláciu šéfa Kremľa.

Maďarský premiér sa s Trumpom stretol minulý piatok na Floride. Trumpov tím vo svojom vyhlásení o stretnutí Ukrajinu nespomenul. Uviedol však, že Orbán a Trump hovorili o záležitostiach, ktoré sa týkajú Maďarska i Spojených štátov - napríklad o bezpečnosti na hraniciach.

Európski lídri sa podľa Reuters dlhodobo obávajú toho, že návrat Trumpa do Bieleho domu by znamenal oslabenie americkej podpory pre Ukrajinu i Severoatlantickú alianciu.

Ruský prezident Vladimir Putin pochválili Viktora Orbána a Roberta Fica. Viac v archívnom príspevku.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.