Vraciame sa do kín, streamovacie služby vraj majú vrchol za sebou. Podľa kritikov sa do popredia opäť dostávajú náročnejšie filmy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Tohtoročné Oscary boli oslavou návratu ľudí späť do kín. Podľa filmových kritikov sa do popredia opäť dostávajú náročnejšie a dlhé filmy. Streamovacie služby už vraj majú svoj vrchol za sebou. Do kina opäť častejšie chodia aj Slováci.

Na Slovensku prišlo do kín minulý rok vyše päť miliónov návštevníkov. Je to pomalý návrat k predcovidovým časom. Najviac divákov prilákali filmy Barbie a Oppenheimer.

Dôkazom toho, že kiná sú stále v kurze, boli aj tohtoročné Oscary. Filmy určené pre streamovacie platformy išli do úzadia.

Prečítajte si tiež:

„Na rozdiel od tých predchádzajúcich rokov, ktoré boli zasiahnuté COVID-om, tak logicky z toho vyšli tie streamovacie služby ako veľmi oceňované. Ale teraz je to o tom, že filmy treba vidieť v kine, vidieť filmy ako Oppenheimer niekde inde ako v kine, je absolútny nezmysel,“ hovorí Peter Konečný, filmový kritik. 

Autori nám chcú ukázať ten najkvalitnejší možný zážitok v najlepšej možnej kvalite.

„Je to, samozrejme, zážitok plátna, ticho, tma, fokus, nemožnosť odísť, má to svoju atmosféru. A plus moderné technológie, napríklad pri filme Oppenheimer, kde sa využíva IMAX technológia,“ dodal Konečný. 

Prečítajte si tiež:

„Ocenenia dostávajú náročné filmy. Nie sú to oddychovky, sú to snímky o dôležitých témach. Trvajú dlho, ale stojí to za to, a ľudia si na to zvykajú,“ povedal James Hancock, filmový producent a kritik. 

Priemerná dĺžka nominovaných filmov v hlavnej kategórii bola dve hodiny a 23 minút, čo je jedna z najdlhších minutáží. Niektoré filmy mali aj vyše troch hodín.

Aby Oscary prilákali mladších divákov, filmová akadémia zaraďuje aj komerčné filmy, ktoré sú divácky známe. Barbie síce trhala rekordy návštevnosti, ale veľa sošiek si neodniesla.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.