Bol to pozdrav od Putina, tvrdí Navaľného spolupracovník, ktorého napadli kladivom

Leonid Volkov
Leonid Volkov Zdroj: TASR/AP Photo/Jean-Francois Badias, File

Ruský opozičný politik Leonid Volkov tvrdí, že útok, ktorého bol v utorok vo Vilniuse terčom, bol "pozdravom" od ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Bol to taký očividný, typický, charakteristický gangsterský pozdrav od Putina, z (jeho rodného) gangsterského Petrohradu. Vladimir Vladimirovič, tiež vás zdravím,“ konštatoval Volkov.

Informoval, že útočník konal, akoby z neho "chcel urobiť fašírku". Dodal, že útok sa odohral priamo na dvore jeho domu, pričom ho útočník kladivom najmenej 15-krát zasiahol do nohy.

„Z nejakého dôvodu noha zostala nedotknutá. Pri chôdzi bolí, ale vraj nie je zlomenina. Zlomenú mám ruku,“ doplnil Volkov podľa BBC.

Prečítajte si tiež:

Volkov napriek všetkému deklaroval, že bude pokračovať v práci. „Nevzdáme sa,“ citoval Volkov obľúbený slogan opozičného vodcu Alexeja Navaľného, ktorý pred mesiacom zomrel vo väzení.

Niekoľko hodín pred útokom Volkov poskytol rozhovor exilovému ruskému webu Meduza, v ktorom hovoril aj o ohrození bezpečnosti ľudí z tímu Navaľného.

Konštatoval, že "najväčším rizikom teraz je, že nás všetkých pozabíjajú. Je to pomerne očividné".

Podľa Volkova táto možnosť vyzerá ako úplne logický vývoj po zatiaľ dostatočne neobjasnenej smrti Navaľného vo väzení za polárnym kruhom, ktorú tamojšie väzenské úrady oznámili 16. februára.

Volkov mal v minulosti na starosti Navaľného regionálne štáby a ako stratég aj volebné kampane – Navaľnyj totiž kandidoval na post primátora Moskvy (v roku 2013) a snažil sa vyzvať aj Putina, a to v prezidentských voľbách v roku 2018.

Prečítajte si tiež:

Minulý rok Volkov a jeho tím spustili kampaň, ktorej cieľom je kontaktovať čo najväčší počet Rusov, či už telefonicky alebo online, a nabádať ich, aby v blížiacich sa prezidentských voľbách hlasovali proti Putinovi a boli aktívni v politike.

K útoku na Volkova došlo niekoľko dní pred prezidentskými voľbami v Rusku, ktoré sa budú konať od 15. do 17. marca, pripomenula agentúra AP.

Tím Alexeja Navaľného už niekoľko týždňov vyzýva svojich priaznivcov na masovú účasť na kampani Napoludnie proti Putinovi - očakáva sa, že tí, ktorí plánujú v blížiacich sa prezidentských voľbách hlasovať proti Putinovi, prídu do volebných miestností v rovnakom čase – v nedeľu 17. marca o 12.00 h miestneho času.

Volkov vlani nečakane odstúpil z postu predsedu medzinárodnej nadácie Fond boja proti korupcii (FBK) - došlo k tomu po tom, ako bol nútený verejne priznať, že listom požiadal vedenie Európskej komisie o zrušenie sankcií voči ruskému miliardárovi Michailovi Fridmanovi.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín zo 16. 2. 2024. Zomrel Alexej Navaľnyj:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.