Čierny kašeľ zabil v Rakúsku mesačné dieťa. Nákaza je pre novorodencov rozsudkom smrti, varujú lekári

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Čierny kašeľ je na vzostupe. Na túto nákazlivú chorobu už v Európe zomrelo niekoľko detí. Viac prípadov evidujú aj naši lekári. Ohrození sú najmä novorodenci, ale aj dospelí.

Nákaza čiernym kašľom, ktorá sa šíri Európou, má na svedomí tragédiu, ktorá sa stala v rakúskom Grazi. Infekcia zabila iba mesačného novorodenca, píše web denníka Kleine Zeitung s odkazom na Evu Winterovú, šéfku tamojších hygienikov.

Počet prípadov nákazy čiernym kašľom sa v Grazi v januári razantne zvýšil, a to z nuly na 20 nakazených denne. Lekári sa domnievajú, že za túto situáciu môžu výpadky v očkovaní, ku ktorým došlo počas pandémie covidu.

Prečítajte si tiež:

​Nákaza čiernym kašľom je pre novorodencov rozsudok smrti, varujú lekári. „Novorodenec je nechránený okrem protilátok, ktoré dostane od svojej matky,“ vysvetlila Winterová. Apeluje preto na to, aby ľudia prichádzali s takým malým dieťaťom do styku iba v prípade, že sú zdraví.

„Neliečená choroba je nákazlivá po veľmi dlhú dobu, čo je obzvlášť nebezpečné pre dojčatá,“ varuje doktor Hans-Jürgen Dornbusch, šéf očkovacieho oddelenia Rakúskej spoločnosti detského a dorastového lekárstva.

Proti čiernemu kašľu sa môžu očkovať až neskôr vakcínou v troch dávkach. Podáva sa až od ukončeného 4. do 13. mesiaca. Získaná imunita proti čiernemu kašľu nastupuje až po 2. dávke vakcíny, dovtedy predstavuje choroba pre deti veľké riziko. K ďalšiemu preočkovaniu proti čiernemu kašľu dochádza medzi 5. a 6. rokom a medzi 10. a 11. rokom dieťaťa, píše web alphega.cz.

Počet prípadov nákazy rastie aj na Slovensku

Čierny alebo divý kašeľ sa od toho bežného odlišuje tým, že trvá oveľa dlhšie. A to až niekoľko týždňov. Záchvaty kašľa sú veľmi intenzívne.

Ohrozené sú najmä deti do troch mesiacov, pretože až vtedy sa prvýkrát proti čiernemu kašľu očkujú.

„Je to veľmi závažné ochorenie. Môže dôjsť až k smrti dieťatka. Stúpa to preto, lebo deti nemajú protilátky. Nie sú očkované a môže to takto závažne prebiehať,“ vysvetľuje pediatrička Elena Prokopová.

Zvýšený výskyt tohto ochorenia zaznamenali aj na Slovensku. Úrad verejného zdravotníctva minulý utorok informoval, že počet prípadov v posledných týždňoch oproti predchádzajúcim trom rokom narástol.

Prečítajte si tiež:

​Vlani na Slovensku evidovali 223 prípadov ochorenia, v roku 2022 109, v roku 2021 92. „Podobne ako výskyt niekoľko iných respiračných infekcií, výskyt čierneho kašľa bol v období počas opatrení súvisiacich s ochorením COVID-19 nízky, a preto je tento nárast v súčasnosti ešte výraznejší,“ priblížil úrad na sociálnej sieti.

Výskyt čierneho kašľa tento rok zaznamenali v každej vekovej skupine, najčastejšie u 0-ročných. Ochorenie zároveň nahlásili aj z každého kraja SR.

Aj keď celoslovenská zaočkovanosť trojročných detí je nad hranicou 95 percent, v trinástich okresoch je nižšia. Najmenej zaočkovaných detí je v Levoči a v treťom košickom okrese.

 „Vzhľadom na oblasti na Slovensku, kde úroveň zaočkovanosti nedosahuje 95 percent, sa na našom území nedá vylúčiť vznik epidémií,“ uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Dáša Račková.

Čierny kašeľ môže potrápiť aj dospelých. „Niekedy čierny kašeľ prejde ako bežný infekt dýchacích ciest. U niektorých ľudí kašeľ prejde do záchvatového kašľa. Človek má 20 minút záchvaty kedykoľvek počas noci a dňa po dobu štyroch až šiestich týždňov,“ tvrdí lekár Michal Kovár.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.