Zomrel muž, ktorý prežil 70 rokov uväznený v železných pľúcach. Napriek ťažkému hendikepu ​vyštudoval právo

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vo veku 78 rokov zomrel v USA Paul Alexander, muž, ktorý prežil takmer celý život uväznený v železných pľúcach - zariadení, ktoré zaňho dýchalo.

„Som veľmi vďačný každému, kto prispel na zbierku pre môjho brata. Umožnilo mu to prežiť posledných pár rokov bez stresu. Zo zbierky zaplatíme aj jeho pohreb,“ odkázal Paulov brat Philip na platforme GoFundMe.

Paul Alexander sa v roku 1952 ako šesťročný nakazil detskou obrnou, keď v Dallase v Texase vypukla epidémia. Ochrnutie je zvyčajne dočasné, ale približne v 1 z 200 prípadov je nezvratné. Alexander žiaľ patril k tým menej šťastným a ochrnutie ostalo trvalé a odkedy ochorel, od krku nadol nedokázal ovládať svoje telo.

V dôsledku ochrnutia hrudných svalov a bránice už nebol schopný dýchať bez pomoci. Pre tento problém bol Alexander umiestnený do zariadenia, ktorému sa hovorí železné pľúca.

Pacient má v nich celé telo, trčí mu len hlava a zariadenie funguje na báze podtlaku. Vtláčaním a vytláčaním vzduchu pomáha človeku vdychovať a vydychovať.

Alexander žil v železných pľúcach už vyše 70 rokov. Opustiť ich mohol nanajvýš na dve až tri minúty. Predpokladá sa, že bol len jedným z dvoch ľudí v USA, ktorí boli odkázaní na železné pľúca. V minulých desaťročiach tieto prístroje používali stovky pacientov.

Od čias, kedy Alexander ochorel, vedci vyvinuli lepšie ventilačné systémy a vďaka vakcínam sa podarilo výrazne zredukovať výskyt detskej obrny na celom svete. Alexander bol jedným z posledných ľudí na svete, ktorí stále používali železné pľúca, a pri dýchaní sa spolieha takmer výlučne na ne.

Prečítajte si tiež:

​Ťažký hendikep Alexandrovi nezabránil v dosiahnutí svojich cieľov. Vyštudoval právo a stal sa právnikom. Päť rokov strávil aj písaním autobiografie. Slová vyťukával na počítači pomocou ceruzky, ktorú mal vloženú v ústach.

Paul prežil oboch svojich rodičov, brata a dokonca aj svoje pôvodné železné pľúca, z ktorých začal v roku 2015 unikať vzduch, čo si vyžiadalo opravu. Opakovane tvrdil, že je so svojim životom spokojný.

„Bez ohľadu na to, odkiaľ ste alebo aká je vaša minulosť alebo výzvy, ktorým by ste mohli čeliť, môžete skutočne urobiť čokoľvek. Musíte sa k tomu odhodlať a tvrdo pracovať,“ uviedol v jednom z posledných rozhovorov.

„Môj príbeh je príkladom toho, prečo vaša minulosť alebo dokonca zdravotné postihnutie nemusí definovať vašu budúcnosť,“ dodal Alexander.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Úmrtie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.