Ako brána do inej galaxie. Nad Arktídou spozorovali úkaz, ktorý zatienil aj polárnu žiaru

Ako brána do inej galaxie. Nad Arktídou spozorovali úkaz, ktorý zatienil aj polárnu žiaru
Zdroj: X/Shang Yang

Minulý týždeň sa na nočnej oblohe nad Arktídou zdanlivo z ničoho nič objavila masívna špirála z jasného bieleho svetla. Pozoruhodný jav dokonca na istý čas „zatienil“ ďalšiu svetelnú šou, o ktorú sa postarala polárna žiara, informuje portál Live Science.

Napriek tomu, že jav pôsobil nadprirodzene. Vysvetlenie ako vznikol je pritom pomerne jednoduché. Ide o ďalší z úkazov, ktoré sprevádzajú štarty rakiet spoločnosti SpaceX, ktoré na nízku obežnú dráhu Zeme vynášajú satelity.

Astronómovia nazývajú tento jav „špirála SpaceX“. Úkaz tvarom pripomínajúci galaxiu je v skutočnosti osvetlený oblak zamrznutého paliva, ktoré do atmosféry vyvrhla raketa SpaceX.

Ide o dielo rakety Falcon 9, ktorá vyštartovala 5. marca z z Vandenbergovej leteckej základne v Kalifornii. Let bol súčasťou misie Transport-10 a raketa niesla 53 satelitov patriacich rôznym komerčným spoločnostiam, ktoré boli úspešne vypustené na obežnú dráhu približne dve hodiny po štarte.

Krátko po vypustení nákladu opustil druhý stupeň rakety, ktorý sa už oddelil od opakovane použiteľného prvého stupňa, obežnú dráhu a neskôr zhorel v atmosfére nad Barentsovým morom v Arktíde.

Počas tohto manévru rotujúca raketa vypustila zvyšné palivo do vesmíru, ktoré potom zamrzlo na drobné kryštály, ktoré sa rozprestierali v špirálovom tvare a odrážali slnečné svetlo.

V priloženom videu si môžete pozrieť štart rakety Falcon 9.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.