VIDEO: Nevyšiel ani ďalší pokus. Tretí let megarakety Starship sa skončil neúspechom

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Tretí let superťažkej nosnej rakety Starship spoločnosti SpaceX sa pre problémy so spojením tiež skončil neúspechom. Informujú o tom agentúry DPA a televízie CNN.

Raketa absolvovala približne hodinový testovací let, po ktorom mala pristáť v Indickom oceáne. Letový tím však po opätovnom vstupe rakety do atmosféry súčasne stratil spojenie s dvomi komunikačnými systémami – satelitmi Starlink zaisťujúcimi internetové spojenie a sústavou geostacionárnych družíc TDRSS zodpovedných za sledovanie rakety a odovzdávanie údajov.

"Tím sa rozhodol, že raketa je stratená, dnes preto do oceánu nepristane," vyhlásil počas živého prenosu Dan Huot z tlačového oddelenia spoločnosti SpaceX. "Napriek tomu je úžasné vidieť, o koľko ďalej sme sa tentoraz posunuli."

Prečítajte si tiež:

Považuje to za normálne

Spoločnosť SpaceX bežne označuje zlyhania svojich rakiet počas testovacích letov za normálne s tým, že ide o príležitosť na zber dôležitých údajov, ktoré inžinierom umožnia rakety vyladiť a vylepšiť.

Raketa odštartovala o 8.25 h miestneho času (14.25 h SEČ) z kozmodrómu spoločnosti SpaceX na juhovýchode Texasu.

Pri prvej skúške raketa explodovala na pokyn riaditeľa spoločnosti SpaceX Elona Muska pre vážne technické problémy, pri druhej v dôsledku zlyhania systému na vypúšťanie tekutého kyslíka. Musk tvrdí, že vypustenie kyslíka bolo potrebné pre absenciu nákladu a výbuch by nenastal, ak by loď náklad niesla.

Starship je dosiaľ najväčším a najvýkonnejším raketovým systémom, aký bol kedy postavený. Zohráva kľúčovú úlohu nielen v plánoch amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) pri doprave astronautov na Mesiac, ale aj v plánoch Muska na kolonizáciu Marsu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.