Najprv hrozili zákazom, teraz ho chcú vlastniť. Exminister financií USA plánuje odkúpiť TikTok

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Najprv pohrozili zákazom, teraz ho zrejme odkúpia. Po tom, ako americká snemovňa schválila návrh, ktorý zrejme povedie k zákazu sociálnej siete TikTok v USA, sa ozval americký exminister financií, ktorý ho chce, spolu s ďalšími investormi, odkúpiť.

Obávaná hrozba americkej bezpečnosti by tak skončila v rukách samotných Američanov.

Sociálna sieť, ktorej podľahli stovky miliónov ľudí po celom svete. O fungovaní TikToku hlasovala Americká snemovňa reprezentantov a väčšina bola za jej odpredaj. Ak by sa tak nestalo, následne by ho zakázali.

„Naším zámerom je, aby TikTok naďalej fungoval, ale nie pod kontrolou Komunistickej strany Číny,“ povedal Raja Krishnamoorthi, Kongresman štátu Illinois. 

Prečítajte si tiež:

Bezpečnosť údajov

Vladimír Filip zo Žilinskej Univerzity, špecialista na ochranu elektronických dokumentov, vysvetľuje, že problém TikToku je, že nevieme, čo sa deje s údajmi, ktoré aplikácia získa od svojich používateľov: „Vlády v Európe alebo rôzne inštitúcie už vydali opatrenia, aby sme nepoužívali TikTok. Prioritne išlo o osoby, ktoré používajú kritickú infraštruktúru, aby náhodou takéto údaje neboli zneužité.“

A takých prípadov je podľa neho veľa: „Najkurióznejším alebo najznámejším prípadom je jedna britská novinárka, ktorá bola sledovaná prostredníctvom účtu svojej mačky.“

Proti rušeniu TikToku sa okamžite zdvihla vlna odporu aj od influencerov s miliónmi sledovateľov.

Američania sa boja aj toho, že Čína bude zasahovať do myslenia používateľov tejto sociálnej siete. „TikTok má jeden z najprepracovanejších algoritmov, čo sa týka sociálnych sietí, a práve to môže byť to najväčšie riziko, že by mohli ovplyvňovať verejnú mienku a nejaké dianie v Európe, ale aj v Amerike,“ hovorí Robert Potoma, lektor na Digitálnej Univerzite.

Prečítajte si tiež:

Nevýhodný zákaz

Generálny riaditeľ TikToku varoval, že na jeho zákaz by napokon aj tak doplatili Američania. „Tento návrh zákona dáva viac právomocí hŕstke iných spoločností v oblasti sociálnych médií. Z vreciek tvorcov a malých podnikov to vytiahne miliardy dolárov. Ohrozí to viac ako 300 000 amerických pracovných miest,“ hovorí Shou Zi, generálny riaditeľ TikTok.

Niektorí psychológovia prirovnávajú závislosť od sociálnych sietí k závislosti od heroínu. Ak nejaký drogový gang odhalia a odstavia, spravidla ho nahradí nejaký iný. A niečo podobné vraj hrozí aj v prípade TikToku.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.