Reakcia na vojnu. Európska krajina plánuje povolávať do služby aj ženy

Reakcia na vojnu. Európska krajina plánuje povolávať do služby aj ženy
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/Mariia Ivanets

V Dánsku prišli s návrhom reformy ozbrojených zložiek. Podľa nej budú do vojenskej služby povolávať aj ženy. Vláda toto rozhodnutie vysvetľuje snahou dosiahnuť kompletnú rovnosť pohlavia.

Dĺžka služby sa tiež predĺži zo štyroch na jedenásť mesiacov. Celá reforma je reakciou na zhoršujúce sa vzťahy s Ruskom pre vojnu na Ukrajine.

„Neprezbrojujeme, pretože by sme chceli vojnu, ale preto, že sa jej chceme vyhnúť,“ povedala premiérka Mette Frederiksenová k plánom obrannej dohody pre obdobie 2024-2033.

Podľa nich bude od roku 2026 do vojenskej služby každoročne povolaných päťtisíc brancov, mužov aj žien.

Denník The Guardian uvádza, že v minulom roku do vojenskej služby vstúpilo asi 4 700 Dánov, ženy len dobrovoľne, a väčšinou slúžili len štyri mesiace.

Tieto plány ešte neodsúhlasili, v nasledujúcich týždňoch však o nich budú diskutovať. Už vlani však dánsky parlament so značnou podporou odsúhlasili dohodu, ktorá presadzovala väčšiu rovnosť v odvodoch.

Prečítajte si tiež:

Detaily návrhu

Dánske ministerstvo obrany počas narastajúcich obáv o európske obranné kapacity voči hrozbe ruskej agresie uviedlo, že dánske ozbrojené jednotky potrebujú „historické posilnenie,“ ktoré vyžaduje navrhnutie nového modelu odvodov.

V novom jedenásťmesačnom modeli by branci obdržali päť mesiacov základného výcviku, než by strávili šesť mesiacov v operačnej službe naprieč armádou, letectvom a námorníctvom. Aj tam by sa im dostávalo ďalšieho výcviku.

V Dánsku, s populáciou len cez šesť miliónov obyvateľov, môžu do vojenskej služby povolávať všetkých fyzicky zdatných mužov starších ako 18 rokov.

Pretože sa dostatok mužov hlási dobrovoľne, platí v Dánsku tzv. „lotériový systém.“ To znamená, že nie všetci muži musia slúžiť. Ženám vojenskú službu povolili v roku 1998, ale čisto na dobrovoľnej báze.

Náčelník dánskeho generálneho štábu Flemming Lentfer uviedol, že rozšírenie odvodov je „potrebným základom“ posilnenia bojovej sily dánskych ozbrojených síl.

„V ozbrojených zložkách podporujeme všetky iniciatívy, ktoré môžu rozšíriť našu náborovú základňu a zvýšiť diverzitu. Väčšia miera rovnosti medzi pohlaviami je tu nutná aj žiaduca,“ vyhlásil.

NATO v januári spustilo špeciálne vojenské cvičenie:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Armáda

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.