Zrušenie TikToku by zasiahlo aj Slovákov. Podľa odborníka by to u mnohých používateľov mohlo vyvolať až psychické ťažkosti

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Rušenie TikToku v Amerike by zasiahlo aj Slovákov. Prišli by o výraznú časť obsahu, na ktorý sú zvyknutí.

Odstavenie od obľúbenej digitálnej zábavy by u niektorých mohlo vyvolať starosti s dušeným zdravím. Paradoxne, sociálne siete majú tendenciu psychické problémy aj riešiť.

Štúdia z Ameriky ukázala, že priemerný čas strávený pred displejom mobilu je až 11 hodín denne. Sociálna sieť, obľúbená najmä u detí, do tohto výsledku významne prispieva.

Odborník z Ústavu psychológie zdravia z Univerzity v Košiciach prezrádza, ako to celé funguje. Hovorí o doom scrollingu – zničujúcom rolovaní videí.

„Vedie ľudí tráviť hodiny na takom TikToku. A potom z toho vyplývajú rôzne pocity úzkosti a premárnenia času,“ povedal Peter Kolarčík, psychológ z Lekárskej fakulty UPJŠ. 

Prečítajte si tiež:

Takéto psychické problémy následne riešia napodiv tým istým. Scrollovaním. „Keďže to nevedia riešiť nejako konštruktívne, tak zase si pozrú nejaké videá a zase ich to prikuje k tomu telefónu a pozerajú ďalej,“ dodal Kolarčík. 

Čína, kde TikTok sídli, sa americkým snahám o odpredaj či zákaz bráni a hovorí o gangsterských praktikách „Vidieť dobrú vec, ktorú majú iní, a pokúsiť sa vziať si ju pre seba - to je úplne logika banditu,“ uviedol Wang Wenbin, hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí. 

Zrušenie by viedlo podľa odborníka aj k mnohým psychickým ťažkostiam, najmä u ľudí, ktorí sú od sociálnych sietí závislí.

Algoritmus TikToku je taký rafinovaný, že vie ponúkať videá, ktoré sa budú páčiť práve vám. A to do takej miery, že neskôr ste si ochotní pozrieť i to, čo vás nezaujíma. Školáci hovoria, že bez TikToku by to nebolo ono, no vedia si to predstaviť.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.