Ďalšia erupcia na Islande. Láva začala vyvierať opäť na polostrove Reykjanes

Erupcia sopky na polostrove Reykjanes.
Na polostrove Reykjanes po sérii slabých zemetrasení začala erupcia sopky. Ilustračná snímka. Zdroj: TASR/AP Photo/Brynjar Gunnarsson

Na islandskom polostrove Reykjanes sa v sobotu začala ďalšia sopečná erupcia, v poradí štvrtá od decembra 2023. Podľa agentúry AFP o tom informoval Islandský meteorologický úrad.

„Vulkanická erupcia sa začala na polostrove Reykjanes medzi vrchmi Skogfell a Hagafell,“ uviedol úrad na svojej webovej stránke. Láva začala vyvierať na približne rovnakom mieste ako pri ostatnej erupcii, ku ktorej došlo 8. februára. Erupcia nastala o 20.23 hodine miestneho času (21.23 hodine SEČ).

V rovnakej oblasti došlo k erupciám aj 18. decembra a 14. januára. Aj tentoraz boli uzatvorené svetoznáme geotermálne kúpele Modrá lagúna.

Prečítajte si tiež:

Ostatná erupcia z 8. februára spôsobila prerušenie dodávok teplej vody na polostrove Reykjanes ležiacom juhozápadne od metropoly Reykjavík. Láva vtedy zasiahla potrubie zásobujúce teplou vodou región Sudurnes, kde žije približne 28.000 ľudí. Bez teplej vody zostalo i medzinárodné letisko Keflavík.

Sopečné erupcie priamo ohrozili rybárske mestečko Grindavík, kde pred ich začiatkom žilo približne 4000 obyvateľov.

Polostrov Reykjanes bol erupcií ušetrený osem storočí až do marca 2021. Ďalšie erupcie sa vyskytli v auguste 2022, ako aj v júli a decembri 2023, čo viedlo vulkanológov k záveru, že pravdepodobne sa začala nová éra seizmickej aktivity v regióne.

Na Islande je 33 aktívnych sopečných systémov, čo je najviac v Európe.

Keď sa sopka prebudila k životu 8. februára, prerušila dodávky vody a vláda vyhlásila stav núdze:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prírodné javy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.