OBRAZOM: Žeravá láva vyteká z trhlín, Island ostáva v pohotovosti. Zrejme ide o zatiaľ najsilnejšiu erupciu

OBRAZOM: Žeravá láva vyteká z trhlín, Island ostáva v pohotovosti. Zrejme ide o zatiaľ najsilnejšiu erupciu
Zdroj: Profimedia.sk

Na polostrove Reykjanes nastala v sobotu (16.3.) ďalšia erupcia sopky, od decembra už štvrtá v poradí. Žeravá láva vyteká z trhlín v zemi a valí sa z nej dym. Predpokladá sa, že ide o doteraz najsilnejšiu erupciu.

Masívny prúd lávy

Erupcia vypukla na približne rovnakom mieste, ako 8. februára, medzi vrchmi Skogfell a Hagafell. Podľa údajov Islandského meteorologického úradu (IMO) láva rýchlosťou približne 1 kilometer za hodinu prúdi na juh smerom k mestu Grindavík. Druhý prúd sa valí smerom na západ.

Láva údajne smeruje aj ku geotermálnej elektrárni Svartsengi, ktorá zabezpečuje dodávky teplej vody pre väčšinu polostrova Reykjanes.

Podľa posledných aktualizácií IMO sa potup prúdu lávy spomalil, no je masívnejší ako vo februári.

Prečítajte si tiež:

Ohrozený Grindavík

Ľudí evakuovali aj z Modrej lagúny, jednej z najobľúbenejších turistických atrakcií Islandu, informuje BBC. Evakuovali aj niekoľko domov v Grindavíku. Obyvatelia tohto mesta sa pritom po poslednej erupcii vrátili domov len pred mesiacom.

Geofyzik Magnus Tumi Gudmundsson pre miestne médiá uviedol, že táto erupcia je doteraz najsilnejšia. Dodal, že ak sopečná činnosť nezoslabne, láva môže začať vytekať do mora. To by mohlo spôsobiť nebezpečné malé explózie.

Prečítajte si tiež:

Éra seizmickej aktivity

Prúd lávy by tiež mohol poškodiť optické káble na ceste, čo by zapríčinilo prerušenie telefónnych a internetových služieb.

Od roku 2021 ide už o siedmu erupciu. Vedci sa obávajú, že oblasť na Islande vstupuje do novej éry seizmickej aktivity, ktorá by mohla trvať desaťročia alebo dokonca storočia.

Pozrite si archívnu reportáž o predošlej erupcii na Islande z 8. februára: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prírodné javy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.