Putin tvrdí, že smrť Navaľneho bola pre neho smutnou udalosťou. Údajne podporoval myšlienku jeho prepustenia

Putin tvrdí, že smrť Navaľneho bola pre neho smutnou udalosťou. Údajne podporoval myšlienku jeho prepustenia
Vladimir Putin. Zdroj: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu (17. 3.) vyhlásil, že smrť jeho väzneného oponenta Alexeja Navaľného bola „smutnou udalosťou“. Povedal tiež, že podporoval myšlienku prepustenia Navaľného v rámci výmeny väzňov. Informovali o tom agentúry AFP a AP.

Putin uviedol, že ho niekoľko dní pred smrťou Navaľného informovali o návrhu prepustiť jeho najostrejšieho politického nepriateľa z väzenia. Podľa vlastných slov s touto myšlienkou súhlasil pod podmienkou, že sa Navaľnyj nevráti do Ruska.

Šéf Kremľa na tlačovej konferencii po prezidentských voľbách v Rusku vyslovil Navaľného meno na verejnosti po prvý raz za celé roky, priblížila AFP. Za neobvyklé to označila aj AP.

Prečítajte si tiež:

„Pokiaľ ide o pána Navaľného. Áno, zomrel. Je to smutná udalosť,“ povedal Putin. „Niekoľko dní pred tým, ako pán Navaľnyj zomrel, mi niekoľkí kolegovia povedali... o myšlienke vymeniť pána Navaľného za niektorých ľudí, ktorí sú vo väzení v západných krajinách... Povedal som 'súhlasím',“ doplnil Putin.

Navaľnyj zomrel v polovici februára vo väzení za polárnym kruhom, kde si odpykával 19-ročný trest odňatia slobody, ktorý bol považovaný za politickú odplatu za jeho kampaň proti politike Kremľa.

Jeho spolupracovníci koncom februára uviedli, že pred Navaľného úmrtím prebiehali rokovania o jeho výmene, ktoré boli už v záverečnej fáze. Rusko malo za Navaľného údajne dostať zabijaka pracujúceho pre Federálnu bezpečnostnú službu (FSB) Vadima Krasikova, ktorého väznia v Nemecku.

Putin varoval západ. Pohrozil, že ak spojenci pošlú na Ukrajinu svojich vojakov, bude to mať tragické následky: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rusko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.