Putin prijíma gratulácie. Volebná účasť dosiahla rekordnú úroveň

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Účasť v tohtoročných voľbách v Rusku bola rekordne vysoká a dosiahla 77,4 percenta. Oznámila to v pondelok ruská Ústredná volebná komisia (ÚVK). TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

„Účasť je rekordná - bezprecedentných 77,44 percenta. Toto sa v dejinách Ruska nikdy nestalo,“ uviedla predsedníčka ÚVK Ella Pamfilovová po sčítaní 99 percent hlasov.

V prezidentských voľbách zvíťazil so ziskom 87,3 percenta hlasov opäť šéf Kremľa Vladimir Putin, ktorý podľa volebnej komisie získal rekordných takmer 76 miliónov hlasov, čo je taktiež rekordný počet.

„Dokázali sme sami sebe, že sme nezávislý národ... a Západu sme ukázali, že sme zjednotení. Sme na to hrdí,“ vyhlásila Pamfilovová.

Na druhom mieste sa umiestnil kandidát Komunistickej strany Ruskej federácie (KPRF) Nikolaj Charitonov, ktorého podporilo 4,31 percenta voličov. Tretí skončil Vladislav Davankov zo strany Noví ľudia a na poslednom štvrtom mieste je predseda Liberálnodemokratickej strany Ruska (LDPR) Leonid Sluckij, vyplýva z konečných výsledkov zverejnených na oficiálnej stránke ÚVK.

Prečítajte si tiež:

Gratuloval aj kľúčový spojenec

Putinovi k víťazstvu vo voľbách už stihli gratulovať viaceré krajiny, medzi nimi aj kľúčový spojenec Čína. „Čína vyjadruje svoje blahoželanie. Čína a Rusko sú si navzájom najväčšími susedmi a komplexnými strategickými partnermi v novej ére,“ povedal na pravidelnej tlačovej konferencii hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lin Ťien.

„Pevne veríme, že pod strategickým vedením prezidenta Si Ťin-pchinga a prezidenta Putina budú čínsko-ruské vzťahy naďalej napredovať,“ dodal Lin a pripomenul, že tento rok si pripomíname 75. výročie nadviazania diplomatických vzťahov medzi krajinami.

„Hlavy oboch štátov budú pokračovať v úzkej výmene názorov, viesť obe krajiny k udržiavaniu dlhodobého dobrého susedského priateľstva, prehlbovať komplexnú strategickú koordináciu a podporovať neustály rozvoj čínsko-ruských vzťahov v novej ére,“ vyhlásil hovorca.

Gratuláciu Putinovi poslal aj severokórejský vodca Kim Čong-un. Na ruské ministerstvo zahraničných vecí ju doručí veľvyslanec Severnej Kórey v Rusku, uviedla severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA. KĽDR a Rusko od septembrového (2023) stretnutia Kima s Putinom na ruskom Ďalekom východe prehlbujú vzájomnú vojenskú spoluprácu.

Okrem toho šéfovi Kremľa k opätovnému zvoleniu gratulovali aj Irán, Venezuela, Nikaragua či Tadžikistan.

Pozrite si aj reportáž o prezidentských voľbách v Rusku:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rusko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.