Technická chyba umožnila neobmedzený výber peňazí z bankomatov. Ľudia stihli vybrať desiatky miliónov

Technická chyba umožnila neobmedzený výber peňazí z bankomatov. Ľudia stihli vybrať desiatky miliónov
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.comúStefan Redel

Najväčšia etiópska banka prosí klientov, aby jej vrátili peniaze, ktoré si vybrali vďaka technickej chybe. Tá spôsobila, že si ľudia mohli vybrať z bankomatov výrazne vyššie čiastky, než mali na svojom účte, informuje portál BBC.

Chyba postihla aj bankové aplikácie. Umožnila robiť prevody do iných bankových inštitúcií.

Opraviť technickú chybu ale trvalo niekoľko hodín. Štátom vlastnená Etiópska komerčná banka (CBE) vydala počas výpadku 41 miliónov dolárov (38 miliónov eur).

Väčšinu výberov majú na svedomí vysokoškolskí študenti, ktorí si radostnú správu bleskurýchlo oznamovali cez sociálne siete a skupinové chaty. V univerzitných areáloch sa tvorili dlhé rady záujemcov o nebývalo štedré výbery. Ľudia sa rozišli až po zásahu polície.

Prečítajte si tiež:

​Ľudia na netradičnú možnosť privyrobenia prišli v noci z piatku na sobotu. Podľa študentov si väčšina z nich vybrala peniaze medzi polnocou a 2:00 miestneho času (medzi piatkom 21:00 a polnocou SEČ).

Najmenej tri univerzity vyzvali svojich študentov, aby peniaze získané neoprávnene vrátili. Zamestnanec Dilla University uviedol, že po kampuse chodia pracovníci banky a niektorí študenti im peniaze dobrovoľne vracajú.

Banka CBE bola založená v roku 1942 a spravuje účty 38 miliónov ľudí. Jej riaditeľ Abe Sano potvrdil, že za väčšinou výberov stoja študenti. Odmietol oznámiť čiastku, o akú banka prišla, ale uviedol, že v pomere k aktívam banky je malá. Vylúčil tiež, že by chyba bola dôsledkom kybernetického útoku.

Bankomaty v Írsku niekoľko hodín rozdávali peniaze. Viac sa dozviete z archívneho príspevku v priloženom videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.