Írsky premiér Varadkar oznámil rezignáciu. Spomenul "osobné i politické" dôvody

Írsky premiér Varadkar oznámil rezignáciu. Spomenul "osobné i politické" dôvody
Írsky premiér Leo Varadkar. Zdroj: TASR/AP/Peter Morrison

Írsky premiér Leo Varadkar v stredu oznámil, že odstúpi zo svojej funkcie. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AP, DPA a AFP.

„Odstupujem z predsedníctva a vedenia (strany) Fine Gael a odstúpim aj ako taoiseach (predseda vlády) hneď, ako bude môj nástupca schopný prevziať úrad,“ uviedol Varadkar na tlačovej konferencii v Dubline. Dodal, že sa tak rozhodol z "osobných i politických" dôvodov.

Jeho rezignácia neznamená vyhlásenie parlamentných volieb, uvádza agentúra Reuters. Vo funkcii ho nahradí nový líder strany Fine Gael. Varadkar uviedol, že požiadal, aby bol nový líder strany vybraný 6. apríla, čím by bolo umožnené zvolenie nového premiéra po veľkonočnej parlamentnej prestávke.

Prečítajte si tiež:

Varadkar (45) je írskym premiérom už druhýkrát. Prvýkrát ním bol v rokoch 2017 až 2020, druhé funkčné obdobie sa začalo v decembri 2022. V čase prvého zvolenia do úradu bol najmladším írskym lídrom a prvým írskym premiérom, ktorý sa otvorene hlási k homosexuálnej orientácii.

Varadkar svoju rezignáciu ohlásil po niekoľkých turbulentných týždňoch v írskej trojčlennej vládnej koalícii  zloženej zo strán Fine Gael, Fianna Fail a Strany zelených. Začiatkom marca boli napríklad neúspešné dve referendá o zmenách v ústave podporované vládou o definícii rodiny a úlohe žien.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničná politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.