Tvrdý spánok alebo ľahšie zdriemnutie? Takto to má vyzerať, aby sme sa cítili naozaj oddýchnutí

Tvrdý spánok alebo ľahšie zdriemnutie? Takto to má vyzerať, aby sme sa cítili naozaj oddýchnutí
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/New Africa

Kvalitný spánok je neodmysliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu. Niektorí z nás spia síce krátko, ale poriadne tvrdo, iní zas veľmi dlho, no ľahučkým spánkom.

Ako povedala predsedníčka americkej neziskovej organizácie National Sleep Fundation Temitayo Oyegbile-Chidiová pre HuffPost, ani krátky a hlboký, ani dlhý a ľahký spánok k úplnej regenerácii nestačia.

Aby k nej naozaj došlo, je potrebné prejsť štyrmi fázami spánku. Má ísť o N1 a N2, ktoré predstavujú ľahký spánok, nasledovať má N3, čo je hlboký spánok, a nakoniec REM spánok, teda rýchly pohyb očí, hovorí odborníčka: „V priebehu noci prejde človek týmito fázami v priemere štyrikrát až šesťkrát.“

Prečítajte si tiež:

Štyri fázy 

Čo sa týka druhov spánku, ten ľahký znižuje srdcovú frekvenciu a spomaľuje dýchanie, znižuje telesnú teplotu a uvoľňuje svaly, opísala spánková vedkyňa Carleary Weissová z newyorskej univerzity v Buffale.

Hlboký spánok zas pomáha uzdravovaniu tkanív, zohráva významnú úlohu pri posilňovaní imunitného systému a uľahčuje kognitívny vývoj.

REM spánok, teda fáza, v ktorej najviac snívame, je veľmi dôležitá pre emočné spracovanie vecí a konsolidáciu pamäti.

Keď sú tieto fázy vyvážené, sme pripravení do ďalšieho dňa. „Vyváženosť všetkých týchto fáz umožňuje správne fungovanie počas nasledujúceho dňa, rovnako ako konsolidáciu pamäti, emočné spracovanie a optimálne fungovanie telesných systémov,“ uviedol odborný asistent medicíny na Icahn School od Medicine v New Yorku doktor Oren Cohen.

Prečítajte si tiež:

Dopriať si „šlofíka“ 

Najideálnejšie je teda absolvovať každú noc dlhý a kvalitný spánok. Na druhej strane však platí, že aj krátky spánok je lepší ako žiaden. Odporúčaním odborníkov je v prípade, že trpíte nespavosťou, zdriemnuť si na chvíľu počas dňa. 

„Krátke zdriemnutie, 30 minút, je skvelým spôsobom osvieženia v prípade, že nemáte dobrý spánok v noci,“ povedala Carleary Weissová.

Zároveň vysvetlila, že po krátkom ľahkom spánku sa cítime následne uvoľnení a oddýchnutí. Po krátkom, ale tvrdom spánku, sme zas grogy.

Podľa Cohena je to, koľko budeme tráviť v každej fáze spánku, veľmi ťažké určiť a zároveň ovplyvniť. Zamerať by sme sa teda mali skôr na to, ako dlho spíme a či sa po zobudení cítime naozaj oddýchnuto.

Platia tu známe zásady spánku - aspoň sedem hodín, zavedenie rutiny v líhaní a vstávaní, tiché, neprekúrené prostredie na spánok a tma.

Pozrite sa, čo robiť, ak sa trápite s ranným vstávaním: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.