Cestujete vlakom? Týmto chybám sa vyhnite

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/Drazen Zigic

Vlaky sú jednou z obľúbených foriem dopravy. Sú pohodlné a ekologické, no aj v tomto prípade sa môžu cestujúcim prihodiť nepríjemné či stresujúce situácie. 

Portál HuffPost sa odborníkov na železničnú dopravu pýtal, na čo by si ľudia pri ceste vlakom mali dávať pozor, na čo myslieť dopredu a čo nerobiť. 

Prečítajte si tiež:

Príliš veľa batožiny a málo jedla

Na rozdiel od lietadla, pri cestovaní vlakom sa nemusíte báť, že prekročíte limit na batožinu. Žiaden totiž nie je. Práve to je však riziko. 

„Nezabúdajte, že batožinu si musíte sami do vlaku naložiť aj vyložiť, a tiež jej nájsť miesto na odloženie,“ upozorňuje šéf súkromnej dopravnej spoločnosti Simon Hodge.

Nepríjemnosťou môže byť hlad. Mnohí sa spoliehajú na jedálenský vozeň, no nie v každom vlaku je radený. Najmä pri dlhých cestách myslite na dostatok občerstvenia.

Keď si balíte jedlo, myslite na spolucestujúcich. Skúste sa vyhnúť príliš aromatickým jedlám. Ostatným môžu prekážať a znepríjemniť im tak cestovanie.

Predtým, než nastúpite do vlaku, overte si, kde presne máte svoju miestenku a zorientujte sa v systéme číslovania miest. Vyhnete sa tak zmätkovaniu a stresu.

Prečítajte si tiež:

Užívajte si výhľad a nebuďte hluční

Samostatnou kategóriou je cestovanie v noci. Železničné spoločnosti bežne ponúkajú nočné vlaky, ktoré mnohým vyhovujú na dlhé trate. Ušetríte, lebo si nemusíte platiť hotel a dlhá cesta vám vďaka spánku rýchlo prejde. 

Riaditeľ spoločnosti Rail Europe Björn Bender hovorí, že ľudia robia často tú chybu, že si na nočný vlak zakúpia bežný lístok. Odporúča miesto v lôžkovom vozni, kde si môžete pohodlne pospať. Aj keby ste nespali osem hodín neprerušene, hovorí, že nikto si neužije nočnú cestu na štandardnom sedadle.

Ďalší manažéri vlakových spoločností sa zhodujú, že mnoho ľudí preferuje vlaky, lebo je to pre nich forma relaxu. Sadnú si a môžu celou cestou relaxovať. Práve vtedy by si podľa nich mali užívať výhľad z okna na krajinu, ktorou prechádzajú. Tiež odporúčajú dať sa do reči so spolucestujúcimi. 

Je to vraj prínosnejšie ako sledovanie filmov. Zaujímavou radou napríklad je, aby ste v noci necestovali napríklad cez Alpy. 

„Ľudia sa často vyberajú nočnými vlakmi na trasy, ktoré sú nádherne malebné, napríklad cez Alpy alebo z Mníchova do Benátok, a vynechajú veľkolepú trasu cez Brennerský priesmyk,“ radí Hodge.

Skúste byť ohľaduplní k spolucestujúcim a dávajte pozor na to, aby ste nezaberali aj ich priestor. Veci si teda položte tam, kde nebudú druhým zavadzať a budú mať dostatok priestoru aj ostatní.

Neslušné je tiež vykladať si nohy na sedadlá a tiež si na prázdne sedadlá nedávajte tašky. Medzi neslušné správanie patrí aj nerešpektovanie sprievodcov a posádky vlaku.

Samozrejmosťou je nebyť hlučný a nepúšťať si nahlas filmy či hudbu.

Prečítajte si tiež:

Pozor na storno lístka

Ak sa vyberiete na dlhú cestu, nezabúdajte si pribaliť externú nabíjačku na mobil. Nespoliehajte sa, že v každom vozni budete mať zástrčku.

V prípade, že musíte prestupovať, sledujte aktuálne informácie na stanici alebo v aplikácii dopravcu. Niekedy sa informácie o prípojoch a meškaniach môžu priebežne meniť.

Oboznámte sa s podmienkami reklamácie a vrátenia lístka. Nie každá spoločnosť prepláca plnú výšku cestovného lístka, ak sa ho rozhodnete vrátiť. Niektoré spoločnosti ponúkajú kompenzáciu aj za vysoké meškanie.

Každá spoločnosť má tieto pravidlá iné. Preto si ich radšej vopred preštudujte a vyhnete sa tak sklamaniu.

Národný vlakový dopravca mení cestovný poriadok. Pre ľudí z Prešova a okolia by mal zlepšiť prípoje na vlaky InterCity. Pozrite si reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.