Mnohým sa podarilo zhodiť desiatky kilogramov. Táto diéta však môže predstavovať vážne zdravotné riziká

Mnohým sa podarilo zhodiť desiatky kilogramov. Táto diéta však môže predstavovať vážne zdravotné riziká
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/Kmpzzz

Podľahli jej mnohí a nejednému sa vďaka nej podarilo zhodiť aj desiatky kilogramov. Reč je o diéte zvanej prerušovaný pôst. Najnovší výskum však poukazuje na nebezpečné zdravotné riziká tejto metódy chudnutia.

Ako informuje mirror.co.uk, riziko spočíva práve vo vynechávaní raňajok. Prerušovaný pôst totiž povzbudzuje ľudí, aby konzumovali všetko jedlo v jednom niekoľkohodinovom okne a následne už nejedli nič. Najčastejšie ide o osem hodín jedenia medzi 12.00 a 20.00 hodinou, pričom sa následne 16 hodín postíte.

Nový výskum však hovorí, že populárna diéta môže predstavovať závažný zdravotný problém.

Prečítajte si tiež:

Kardiovaskulárne ochorenia

Štúdia, ktorú zverejnila American Heart Association, skúmala asi 20 000 dospelých v USA s priemerným vekom 49 rokov. Účastníkov analyzovali po dobu osem až 17 rokov a mali vypĺňať 24-hodinové dotazníky ohľadom ich stravy.

Zistilo sa, že tí, ktorí konzumovali všetko jedlo počas doby menej ako osem hodín denne, čo je typické pre ľudí s prerušovaným pôstom, mali o 91 percent vyššie riziko úmrtia v dôsledku kardiovaskulárnych ochorení.

Výskumníci tiež zistili vyššie riziko kardiovaskulárnych ochorení u účastníkov, ktorí už žijú s nejakým srdcovým ochorením alebo rakovinou.

Výsledky, ktoré dosiahli, samotní autori štúdie nečakali: „Boli sme prekvapení, keď sme zistili, že ľudia, ktorí dodržiavali osemhodinový, časovo obmedzený stravovací režim, mali väčšiu pravdepodobnosť úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia,“ povedal Christopher D. Gardner, jeden z autorov štúdie.

Prečítajte si tiež:

Osobný prístup

„Pre pacientov so srdcovými chorobami alebo rakovinou je kľúčové, aby si boli vedomí súvislostí medzi osemhodinovým stravovacím oknom a zvýšeným rizikom úmrtia na kardiovaskulárne ochorenie,“ dodal Gardner s tým, že zistenia štúdie hlavne podporujú personalizovaný prístup k chudnutiu v súlade so zdravotným stavom jedinca.

Expert dodal, že hoci sa zistila súvislosť medzi osemhodinovým stravovacím oknom a kardiovaskulárnou smrťou, neznamená to nutne, že časovo obmedzené jedenie spôsobí kardiovaskulárnu smrť.

Na overenie týchto tvrdení je potrebný ešte ďalší výskum. Do štúdie totiž neboli zahrnuté faktory mimo jedenia, ktoré môžu mať na výsledky tiež zásadný vplyv.

Čo sa však týka chudnutia, mnoho lekárov tvrdí, že najmä vynechávanie raňajok nie je dobré a môže mať za následok neskorší „vlčí hlad“.

Odporúčaním je dať si zdravé raňajky, ktoré sú plné vlákniny a bielkovín, a nie sladké cereálie či spracované mäso. Ide napríklad o kašu s ovocím, miešané vajíčka, huby na toaste a proteínové smoothies. V prípade, že máte nadváhu a chcete zhodiť pár kilogramov, je dobré poradiť sa so svojím lekárom alebo odborníkom, ktorý vám pomôže a poradí najvhodnejšie metódy a spôsoby práve pre vás.

Obezita spôsobuje viac než 200 ďalších chronických ochorení: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.