Zemana v nemocnici prevezú na štandardnú izbu. Hrozí opakovanie trombózy, varujú lekári

Zemana v nemocnici prevezú na štandardnú izbu. Hrozí opakovanie trombózy, varujú lekári
Miloš Zeman na archívnej snímke z decembra 2023. Zdroj: Profimedia.sk

Bývalý český prezident Miloš Zeman by mal byť po týždňovom pobyte na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIP) prevezený na štandardnú izbu na internej klinike. Dĺžka jeho hospitalizácie sa zatiaľ nedá predpovedať, informuje TASR podľa brífingu ošetrujúcich lekárov.

Zemana hospitalizovali vo Fakultnej nemocnici v pražskom Motole minulý štvrtok (14. marca) a v ten istý deň ho operovali pre kriticky nedostatočné prekrvenie dolnej končatiny spôsobené krvnou zrazeninou. Po operácii bol vo vážnom, ale v stabilizovanom stave. V súčasnosti už začal s rehabilitáciou.

Zeman bol po hospitalizácii v pražskej motolskej nemocnici v umelom spánku. Oznámili to lekári na piatkovej tlačovej konferencii. Niekdajšia hlava štátu začala rehabilitáciu a je pri vedomí, informuje portá CNN Prima News.

Podľa personálu ide o krehkého pacienta, počas náhlej chirurgickej operácie sa Zemanovi museli narezať svaly kvôli opuchu. Jeho zdravotný stav naďalej hodnotí ako závažný.

Prečítajte si tiež:

​Lekári poznamenali, že v budúcnosti hrozí opakovaná hospitalizácia – aj kvôli tomu, že exprezident trpí viacerými chorobami. Dĺžku liečby zatiaľ nedokázali odhadnúť.

Bývalý prezident bol niekoľko hodín v umelom spánku a napojený na pľúcnu ventiláciu. „Noha naozaj bola ťažko postihnutá. Podarilo sa nám odstrániť veľa zrazenín, išlo o veľmi závažný nález,“ doplnil prednosta Kliniky zobrazovacích metód 2. lekárskej fakulty a Fakultnej nemocnice v Motole Miloslav Roček. Riziku, že sa môže trombóza opakovať, lekári prispôsobujú ďalšiu Zemanovu liečbu.

Zeman sa v nemocnici minulý týždeň neplánovane podrobil operácii kvôli kritickému nedokrveniu nohy, ktoré spôsobila krvná zrazenina. Podľa lekárov exprezident rehabilituje a urobí niekoľko krokov s chodítkom.

Zeman má dlhodobo neuropatiou dolných končatín a cukrovku, pohybuje sa preto na invalidnom vozíku. Vo vážnom stave ho hospitalizovali aj v októbri 2021, keď bol ešte prezidentom. V nemocnici strávil niekoľko týždňov.

V priloženom videu si môžete pozrieť príspevok o zdravotnom stave exprezidenta Zemana.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničná politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.