Obmedzený počet ležadiel a kontroly dronom. Jedna z najobľúbenejších destinácií zavádza na plážach revolúciu

Obmedzený počet ležadiel a kontroly dronom. Jedna z najobľúbenejších destinácií zavádza na plážach revolúciu
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/Nenad Nedomacki

Popularita im z roka na rok viac zapĺňa pláže, a tak sa rozhodli k ráznemu kroku. Reč je o Grékoch. V tejto sezóne zavedú novinku, ktorá sa bude týkať ležadiel na ich plážach.

O zmene informuje britský Birmingham Mail. Cieľom nových zákonov je zlepšenie organizácie na plážach a zároveň zlepšenie prístupu pre širokú verejnosť. „Jedna zo zmien, ktorá má prísť tento rok na jar, je, že 70 percent plochy pláže musí byť bez ležadiel, aby sa zabránilo preľudneniu a opaľovanie sa stalo pohodlnejším,“ uviedol denník s tým, že v chránených oblastiach má ísť až o 85 percent.

Navyše, pre ich umiestnenie budú platiť aj špeciálne pravidlá. Medzi ležadlami a pobrežím má byť minimálne štvormetrový priestor, ktorý uľahčí ľudom prístup do vody.

Vzniknú tiež miesta, kde bude ležanie úplne zakázané. Má ísť o pláže v oblastiach citlivých na životné prostredie.

Prečítajte si tiež:

Lepší prístup pre miestnych 

Novinky potešia hlavne miestnych, ale aj širokú verejnosť. V posledných rokoch sa totiž stávalo, že obyvatelia Grécka boli v destináciách vytláčaní z verejného priestoru.

Miestne podniky, ako sú bary, reštaurácie alebo hotely, si totiž prenajímali pláže pre svojich hostí. Často tak zaberali nielen omnoho viac miesta, než bolo povolené, ale tiež ceny ležadiel stúpali do absurdných výšok.

Obyvatelia Grécka sa tak začali domáhať svojho práva, čo vyústilo do novoprijatých opatrení.

Zmluvy budú aktuálne udeľované cez online aukcie. Chcú tak zabrániť pochybným dohodám a zároveň urobiť pre turistov transparentnejším to, kto je skutočným vlastníkom licencie.

Očakáva sa, že pláže budú menej preplnené, dostupnejšie pre širokú verejnosť a v konečnom dôsledku tiež príjemnejšie na pobyt.

Na nové pravidlá upozornil aj samotný premiér Kyriakos Mitsotakis s tým, že za porušovanie budú platiť prísne tresty. Pri plážach majú byť tiež nainštalované elektronické systémy, vďaka ktorým budú môcť ľudia nahlásiť akékoľvek porušenie zo strany podnikov. Zároveň ohlásil aj kontroly pomocou dronov.

Dvojica z Beluše sa tešila na dovolenku v exotike. Na letisku však zažili poriadnu hanbu a muž napokon nemohol odletieť: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.